banner15

Kurtulmuş: Libyalı geleceğini tayin etmeli

HAS Parti Lideri Kurtulmuş Libya’nın geleceğini emperyalizm dosyası kabarık dış güçler değil, Libya halkının kendisinin tayin etmesi gerektiğini söyledi

Kurtulmuş: Libyalı geleceğini tayin etmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Libya'da yaşanan son gelişmeler üzerine bir basın açıklaması yaptı.  Kurtulmuş, açıklamasında,"Libya halkı mücadelesine sahip çıkmalıdır. Libya'nın geleceğini emperyalizm dosyası kabarık dış güçler değil, Libya halkının kendisi tayin etmelidir. Petrol, enerji, doğalgaz, güneş enerjisi kaynakları da Libya halkına aittir. Irak'ta olduğu gibi Libya'da bu kaynaklara kitabına uydurulmuş el koyma yollarına başvurulmasına izin verilmemelidir" dedi.

DÜNYAYI BU HALE SÖMÜRGECİ ANLAYIŞ GETİRDİ

Kurtulmuş, "Bugün Afrika iki önemli gelişmeyle dünya gündemindedir. Biri Somali'de yüz binlerce insanı etkileyen açlık tehlikesi, diğeri ise Libya'daki istikrarsızlık ve çatışma ortamı. Birbirinden farklı ülkelerdeki bu iki gelişmenin kökeninde de emperyalizm faktörü yatmaktadır"dedi. "Filistin'de, Gazze'de, Irak'ta, Sudan'da, Somali'de, Libya'da karşılaştığımız dramlar farklı farklı ve yerel bazı gerekçeleri de olsa, esasında asıl faktör son iki yüz yıldır dünyaya nizamat verme derdinde olan bu anlayıştır. Bu anlayış; sömürgecidir, bencildir, yağmacıdır, evrensel değerlere düşmandır" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

KADDAFİ'NİN DOSTLARI BUGÜN LİBYA HALKININ DOSTU OLAMAZ

"Yıllardır, KADDAFİ ile işbirliği yapıp onunla dost olanlar, onun Libya halkına dönük diktatör yönetimini destekleyenler şimdi Libya halkının dostu olamazlar. KADDAFİ'nin eski dostları olanlar bugünlerde aynaya bakmak zorundadır. Libya'nın onlarca yıldır demokrasiden uzak yönetilmesinde en çok onların katkısı var. Çok değil sadece iki yıl önce, "Libya Devrimi'nin 40. Yılı" dolayısıyla yapılan kutlamalara katılanların kim olduğuna bakmak bile çok aydınlatıcı olabilir. Ya da "Albay Kaddafi"nin" hangi başkentlerde çadır kurmasına izin verildiğine. Öyle görünüyor ki Libya'da yeni bir süreç başlamak üzeredir. Libya halkı mücadelesine sahip çıkmalıdır. Libya'nın geleceğini emperyalizm dosyası kabarık dış güçler değil, Libya halkının kendisi tayin etmelidir. Petrol, enerji, doğalgaz, güneş enerjisi kaynakları da Libya halkına aittir. Irak'ta olduğu gibi Libya'da bu kaynaklara kitabına uydurulmuş el koyma yollarına başvurulmasına izin verilmemelidir"

SÖMÜRGECİ GÜÇLERİN TUZAĞINA DÜŞÜLMEMELİ

"Libya'daki normalleşme süreci, mutlaka Birleşmiş Milletler gözetiminde ve Libya halkının beklentileri ve istekleri doğrultusunda yürütülmelidir" diyen Kurtulmuş, "Biz Has Parti olarak Libya halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesini saygıyla karşılıyor ve destekliyoruz. Libya halkını yürekten tebrik ediyoruz. Evet Libya halkı Kaddafi gibi bir diktatörden kurtulmuştur.  Ancak bundan sonraki süreçte Libya halkı kendi geleceğine kendisi karar vermeli ve bir diktatörden kurtulurken, uluslararası sömürgeci güçlerin tuzağına da düşmemelidir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 13:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35