Kurtulmuş: Makam ve mevki peşinde değiliz

AK Parti'ye olan davetin kesin olarak açıklığa kavuşacağı günün Pazar günü olduğu bildirilmişti, Numan Kurtulmuş ilk açıklamasını yaptı

Kurtulmuş: Makam ve mevki peşinde değiliz
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisiyle bütünleşme davetiyle ilgili istişarelerini sürdürdüklerini belirterek, ''İl başkanları, Genel İdare Kurulu'ndaki arkadaşlarımızı dinleyeceğiz ve sonuçta inşallah milletimiz, memleketimiz için hayırlı olan bir sonuca doğru ulaşacağımızı ümit ediyorum'' dedi.

Partisinin il başkanları toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Temmuz'da HAS Parti'ye yaptığı bütünleşme davetine ilişkin il başkanlarıyla bilgilendirme ve istişare toplantısı yapacaklarını söyledi.

Bu davetin kamuoyundan ve medyadan yoğun ilgi gördüğünü belirten Kurtulmuş, bu süreçte lehte ya da aleyhte kim ne söylediyse, ne yazdıysa hepsini takip etmeye çalıştıklarını, bu görüşlerden yararlandıklarını ifade etti.

Kurtulmuş, bugün de partisinin il başkanlarının görüşlerinden istifade edeceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Numan Kurtulmuş ve arkadaşlarını kamuoyu yakından tanıyor. HAS Parti'de en zor şartlarda mücadele eden arkadaşlarımızı herkes tanıyor. Hiçbirimizin ne makam, mevki derdi vardır, ne para pul derdi vardır, ne servet derdi vardır. Bizim derdimiz kişiler, partiler değildir. Bizim derdimiz, bu milletin gerçekten en ileri noktaya gitmesidir. Bizim derdimiz, bizim medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa edecek bir kararlılığı ortaya koymaktır. Dün bu konudaki görüşlerimizi söylüyorduk. Bugün de söylüyoruz. Yarın da söyleyeceğiz. Ve hayatımızın sonuna kadar medeniyet siyaseti adı altında anlatmaya çalıştığımız görüşlerimizi dile getireceğiz, uygulamaya gayret edeceğiz.''

Bu sürece kamuoyunda gösterilen yoğun ilginin nedeninin, HAS Parti'nin kurulduğu günden itibaren dile getirdiği siyaset çerçevesi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, ''Yani sözünün, projelerinin, görüşlerinin ve programının doğruluğudur. Sözümüzün gücü bu ilginin arkasındaki en temel nedendir'' dedi.

Kurtulmuş, partisinin kurulduğundan bu yana beş ana söylemle yola çıktığını belirterek, en temel önerilerinin, yeni Türkiye'nin inşası olduğunu kaydetti.

Barış, adalet ve kardeşliğe dayalı toplumsal barışın sağlanmasını amaçladıklarını anlatan Kurtulmuş, terör sorununun ortadan kaldırılması için neler yapılması gerektiğini de sık sık dile getirdiklerini hatırlattı.

Türkiye'de sosyal adaletin sağlanması ve bireysel özgürlüklerin daha ileri noktaya getirilmesi konusundaki görüşlerini de her zaman paylaştıklarını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'de kadroların değil, sistemin değişmesini esas alan bir programla hareket ettiklerini bildirdi. Kurtulmuş, 21. yüzyıl Türkiye'sinin bu beş temel üzerinde yükseleceğini ve bunları söylemeye devam edeceklerini vurguladı.

Bütünleşme sürecine ilişkin bildiği bütün konuları, konu kamuoyuna yansıdığı ilk günden itibaren bütün şeffaflığıyla başta çalışma arkadaşları olmak üzere bütün Türkiye kamuoyuyla paylaştığını söyleyen Kurtulmuş, şöyle dedi:

''İki hafta önce il başkanları toplantımızı yaptık. Bugün il başkanları toplantımızı yapmamızın sebebi bu konuyla ilgili gelişmeleri birinci ağızdan il başkanı arkadaşlarımızın duyması ve bütün detayları tüm şeffaflığıyla, çıplaklığıyla görmeleri ve değerlendirmeleri içindir. Bu istişarelerimizi sürdürüyoruz. İl başkanı arkadaşlarımızı dinleyeceğiz, Genel İdare Kurulu'ndaki arkadaşlarımızı dinleyeceğiz ve sonuçta inşallah milletimiz, memleketimiz için hayırlı olan bir sonuca doğru ulaşacağımızı ümit ediyorum.''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, istişarelerin ardından kararın ne zaman açıklanacağının sorulması üzerine ''Çok uzun sürmeyecek bir süreçtir. Arkadaşlarımızla görüşeceğiz, herkes söyleyeceği ne sözü varsa bunları söyleyecek. Şu anda istişarelerimiz devam ediyor. Çok uzun olmayacak bir süreçte de inşallah geldiğimiz noktayı kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi.

HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu'nun istifası ve yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine de Kurtulmuş, ''Sayın Bekaroğlu benim eski kadim dostum, arkadaşımdır. Kendisi hakkında bir şey konuşmam, kendisi hakkında bir şey konuşturtmam'' dedi.

Kurtulmuş, bir gazetecinin, ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Asiye nasıl kurtulduysa, Kurtulmuş da öyle oldu' diyor. Bunu ve gelen diğer eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, şu cevabı verdi:

''Makam, mevki için böyle bir şekilde davranmayacağımızı bütün Türkiye biliyor. Kimin ne söylediği de hiç umurumda değil, eğer Numan Kurtulmuş ve arkadaşları makam, mevki beklentisi içerisinde olsaydı şimdiye kadar elli bin kere olurdu. Bunu da bütün Türkiye biliyor. Bu, yeni Türkiye'nin inşası konusunda bir bütünleşme teklifidir. Türkiye'nin bütünüyle demokratikleşmesi, Türkiye'de bizim medeniyet siyaseti dediğimiz genel çerçeve içerisinde siyasette bir güç birliği yapılması, bir ileri adım, bir yenilenme ruhunun ortaya konulması şeklinde bir teklifte, davette bulunuldu. Bunu değerlendiriyoruz. Şunu söyleyeyim: Kimse Numan Kurtulmuş nerede ne demişti telaşında olmasın. Numan Kurtulmuş siyasete başladığı ilk günden itibaren söylediği bütün sözlerinin hayatının sonuna kadar arkasında olacak.''

Kurtulmuş, bir başka soru üzerine partisinin Genel İdare Kurulu üyeleriyle de bugün biraraya geleceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2012, 13:42
banner53
YORUM EKLE

banner39