Kurtulmuş'tan ittifaka yeşil ışık

Numan Kurtulmuş, referandumda 'Evet' diyen partilerin kuracağı ittifakta yer alabileceklerini söyledi. İttifakta AK Parti, Has Parti, BBP'nin yer alması düşünülüyor

Kurtulmuş'tan ittifaka yeşil ışık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Referandumda “evet” diyen partilerin ittifak yapmaları taleplerini değerlendiren Numan Kurtulmuş, listelerin açıklanmasına 4 gün kala 'millet için varız' dedi.

Seçime girecek siyasi partilerin aday listelerini hazırlama çalışmalarında sona yaklaşılırken, binlerce aday adayının heyecanlı bekleyişi sürüyor.

Önümüzdeki pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilmesi gereken listeler şekillendirilirken bir yandan da ittifak görüşmeleri yapılıyor. SP, DP ve TP'nin görüşmelerinden şimdiye kadar bir sonuç elde edilmezken, konuşulan bir başka formül ise 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin referandum öncesinde ortaya çıkan "Evet Cephesi" ile seçime gitmek.

Referandum kampanyasında AK Parti ile birlikte 'evet' yönünde çalışma yapan Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, DP kurmaylarından Süleyman Soylu gibi isimlerin içinde yer alacağı bir "evet cephesi"nin oluşabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Akit gazetesine konuşan Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'a "millet için varız" dedi.Numan Kurtulmuş, "‘Evet cephesi’nin bu seçimde bir araya gelip 367 milletvekili çıkarabileceği konuşuluyor. Sizce bu bir fantezi mi, yoksa olabilecek bir durum mu?" sorusu üzerine şöyle konuştu: "Bu tür düşünceler ortaya çıkıyor. Ancak bizim tavrımız çok açık. Türkiye’nin demokratikleşmesi, Türkiye’de eşit ve özgür yurttaşlığa dayalı siyasi ve hukuki reform sürecinin başlatılması konusunda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Çünkü milletin bize verdiği, daha doğrusu siyasete yüklediği en temel görevlerden birisi budur. Yeni bir Anayasa, yeni bir siyasal sistem, özgürlükleri esas alan bir anlayış için, her türlü mutabakat için hiçbir kapris içerisinde olmadan üzerimize düşeni yaparız."

"Bu durumda dile getirilen olumlu temenniler çerçevesinde bir çağrı olursa siz olumlu mu cevap verirsiniz?" sorusuna Kurtulmuş "Ben şunu prensip olarak söylüyorum. 12 Eylül referandumu sırasında da biz bir muhalefet partisi olmamıza rağmen çok açık bir şekilde ‘Yetmez ama evet, eksiklikleri var ama evet’ dedik. O süreçte ortaya koyduğumuz tavır eleştirildi. İktidarın getirdiği bir pakete muhalefet partisi olarak ‘Evet’ dememiz birçok kişi tarafından ‘yanlışlık’ olarak nitelendirildi ancak, doğru olanı yaptık. Biz millet adına hangi olumlu adım atılması gerekirse, o adımı atarız. Referandumda ortaya koyduğumuz tavır Türkiye’nin demokratikleşmesi için tarihi önem arz eden bir tavırdı. O referandumun AKP-CHP arasındaki didişmeden çıkartılıp bir referandum mantığına oturtulmasında çok ciddi katkımız oldu." diye cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 10:36
banner53
YORUM EKLE

banner39