banner15

Kurtulmuş'un kurtlarla dansı

Numan Kurtulmuş, Necmettin Erbakan'ı haklı çıkarmamak için temkinli adım atıyor.

Kurtulmuş'un kurtlarla dansı

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Yakın kurmaylarına göre Kurtulmuş, ayrılma kararını verdi. Ancak, ayrılırken, Erbakan ekibini haklı çıkaracak bir yanlış hamle yapmamak için temkinli davranıyor. Kurtulmuş, Cuma günü yapacağı basın toplantısında ayrılma kararını açıklamayıp, Erbakan Hoca’nın hafta sonu yapacağı istişare toplantısındaki havayı görmek isteyebilir.

11 Temmuz günü yapılan kongrede GİK listesine Şevket Kazan ve Oğuzhan Asiltürk’ün almayan, karşı liste hazırlanması üzerine de son anda Fatih Erbakan’ı GİK listesinden çıkaran Numan Kurtulmuş, zor karar öncesinde ince eleyip sık dokuyor. Milli Görüş cephesinde gözler, Cuma günü Genel Başkan Kurtulmuş’un yapacağı açıklamaya çevrildi. Kurtulmuş, bu hafta başında yapacağını söylediği karar açıklamasını 5 gün geciktirdi.

“TAMAM MI DEVAM MI” İSTİŞARELERİ TAMAMLANDI

Bu süreçte, GİK üyeleri, il başkanları ve SP’li belediye başkanlarının görüşlerini alan Kurtulmuş, “tamam mı devam mı” istişarelerine sivil toplum kuruluşlarını da ekledi. Kurtulmuş, önceki gün ve dün üst üste Başkanlık Divanı’nı toplayarak, yol haritasını tartıştı. Kurtulmuş, 65 GİK üyesinin, 66 il başkanının ve 67 SP’li belediye başkanının desteğini alan Kurtulmuş, istişarelerinde öne çıkan “yeni parti kuralım” görüşünü masaya yatırdı.

4 SEÇENEK TARTIŞILDI

Kurtulmuş ve ekibi, “kayyum kararını temyize götürelim”, “kongreye katılıp tekrar kazanalım”, “ayrılıp yeni parti kuralım” ve “kongreye katılmayalım yeni parti de kurmayıp bir süre bekleyelim” seçeneklerini tartıştı. lKurmaylarının Kurtulmuş’a, “Kayyum kararını temyize götürsek 6 aydan önce sonuçlanmaz. Kongreyi kazansak dahi bizi rahat bırakmayacaklar. Enerjimizi, iktidara muhalefet etmek yerine parti içi muhalefetle uğraşmakla harcayacağız. Kongreyi kazansak ilk işleri olarak bizi bu Genel Merkez binasından çıkarmak olacaktır. Hoca, yeni parti kuracağına biz yeni parti kuralım. Yönetimi ve tabanı genişletmeyi deneyelim” baskısı yaptığı SP kulislerinde konuşuluyor.

HATA YAPMAMAK İÇİN TEMKİNLİ ADIM ATILIYOR

Genel Başkan Kurtulmuş’un da yeni parti kurma konusunda kararını verdiği ancak, “yeni parti konusunda kararını verdiği ancak ayrılırken, Erbakan ekibini haklı çıkaracak bir yanlış hamle yapmamak için temkinli davrandığı” kaydediliyor. Kurtulmuş, Cuma günü basın toplantısı düzenleyecek. Ancak, SP kulislerinde Kurtulmuş’un karar açıklamayıp Erbakan Hoca’nın Pazar günü yapacağı istişare toplantısına kimlerin katılacağını görmek istediği de kaydediliyor.

HOCA’NIN KARŞI HAMLESİNİ İZLEYECEK

Bu arada Necmettin Erbakan, Numan Kurtulmuş’un yaptığı istişarelere karşı atağa geçti. Erbakan, Pazar günü yapacağı istişare toplantısına, GİK üyeleri ve il başkanlarının yanı sıra il kadın ve il gençlik kollarını çağırdı. Bu toplantıya Numan Kurtulmuş’la birlikte hareket eden isimler katılmayacak.

KURTULMUŞ KAMALAK’I KABUL ETMEDİ

Bu arada dün öğle saatlerinde Saadet Partisi’ni kongreye götürecek olan kayyum heyetinde yer alan Mustafa Kamalak SP Genel Merkezi’ne gelerek, Genel Başkan Kurtulmuş’la görüşmek istedi. Ancak Kurtulmuş, Başkanlık Divanı toplantısını bahane ederek, Erbakan Hoca’nın yakın kurmayı Kamalak’la görüşmedi. Genel Sekreter Kazım Arslan’la görüşen Kamalak, kongre tarihi olarak kafasında 17 Ekim gününü bulunduğunu açıklarken, Kurtulmuş ve ekibinin SP’den ayrılacağı yönündeki haberleri üzüntüyle karşıladığını söyledi. “Bir ayrılık olursa üzüntü ile karşılarım. Numan Kurtulmuş her zaman için gönüldaşım, dava arkadaşım. Hasım değiliz, arkadaş grubuyuz'' diyen Kamalak, uzlaşma mesajları vererek, ''Her zaman için uzlaşma olabilir. Neden olmasın ki? Ortada kan davası yok. Kaldı ki kanlılar, kinliler bile bir araya gelip uzlaşabiliyor. Uzlaşamayacak bir şey yok. Biz yıllardır aynı camiada, aynı çatı altında, aynı düşünceler uğruna çalışmış, mücadele etmiş arkadaşlarız'' diye konuştu.

HENÜZ İSİM KONUŞULMADI

'Necmettin Erbakan cephesinde Fatih Erbakan'ın aday olacağı yönünde söylemler var, bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna da Kamalak, ''Hayır öyle bir şey yok. Bunlar belirli çevrelerden oluşturulan spekülasyon haberlerdir. Erbakan hoca cephesinde 'İlle de şu aday olacaktır' diye henüz bir isim telaffuz edilmiş değildir'' yanıtını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 16:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 10 yıl Önce

değerli erbakan hocam sana saygımız tartşılmaz ama artık gençlerin önünü aç sanada artık bu yakışır saygılrımla

banner39

banner50

banner47

banner48