banner39

Laricani: Hakaret Müslümanların kırmızı çizgisidir

İran Meclis Başkanı Laricani, "Düşünce hürriyetinin bir ilerleme ve düşünceden kaynaklanması gerekiyor. Hazreti Muhammed'e hakaret etmek tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir" dedi.

Politika 22.01.2015, 20:20 22.01.2015, 20:20
Laricani: Hakaret Müslümanların kırmızı çizgisidir

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran meclisindeki Babek Zencani soruşturmasına ilişkin, "İran'da savcılık konuyu ciddi bir şekilde takip ediyor. Tabii ki savcılık gerektiğinde Türk yetkililerle diyaloğa geçiyor. Bizim aldığımız bilgilere göre şimdiye kadar böyle bir diyalog kurmasına gerek duymamışlar" dedi.

 İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeleri Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı dolayısıyla Türkiye'de bulunan Laricani, Bomonti Hilton Otel'de düzenlediği basın toplantısında, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölge sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Laricani, Erdoğan'ın ziyareti öncesi Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk heyetinin de kaldığı otelin yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek, "İslam ülkeleri, birliğimizi koruyarak böyle olaylara karşı çıkmalıyız" dedi. 

Ahmedinejad döneminde 17 ay içinde 22 milyar doların Dubai ve İstanbul'a aktarıldığı açıklamaları ve İran'da bir yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Babek Zencani ile Rıza Zarrab'ın ortak olduğu yönünde iddialar bulunduğu, İran meclisinin Türkiye'ye araştırma heyeti gönderip göndermeyeceğine ilişkin sorular üzerine Laricani, "Bu konu geçmişe yönelik bir konu ve Türkiye'deki yöneticilerle görüş farklılığımız yok. İran'da savcılık konuyu incelikle değerlendiriyor ve parlamentoda ilgili komisyon bunun üzerinde birebir çalışıyor. Zannediyorum yüksek savcılık yakın zamanda kendi kararını açıklayacaktır. Türkiye hükümetiyle üst düzey ticari ilişkilerimiz vardır. Eğer herhangi bir sorun olursa birebir kendileriyle görüşürüz" dedi.

Laricani, terörle mücadele konusunda işbirliğine yönelik bir soru üzerine, Hazreti Muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü olmadığını belirterek, "Düşünce hürriyetinin bir ilerleme ve düşünceden kaynaklanması gerekiyor. Hazreti Muhammed'e hakaret etmek tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir" ifadelerini kullandı.

Batı ülkelerinde İslam'a ve Müslümanların inançlarına hakaret edildiğini söyleyen Laricani, ülkelerin gerçekten samimiyetle terörizme karşı çıkması gerektiğini vurgulayarak, bu mücadeleye katılanları desteklediklerini ifade etti.

"HER ÜLKENİN KENDİ HALKI SÖZ SAHİBİDİR"

Ali Laricani, Yemen'de Husilerin İran tarafından desteklenip desteklenmediğine yönelik bir soru üzerine, İran'ın bölgede her zaman demokrasiyi desteklediğini ve onun arkasında durduğunu kaydederek, Yemen konusunda da halkın kendi kararını vermesi gerektiğini söyledi. Laricani, "Başkalarının çok uzaktan gelip bölge hakkında karar vermesi doğru değildir. Her ülkenin kendi halkı söz sahibidir" dedi.

Yemen halkının desteğe ihtiyacı olması halinde desteklemeleri gerektiğini dile getiren Laricani, "Yemenli yöneticilerle de görüşüyoruz. Yemen meclis başkanıyla görüştük. Gizlice bazı işler yapmak için nedenimiz yok" diye konuştu.

ERDOĞAN'IN TAHRAN ZİYARETİNDE BU KONU DAHA YAKINDAN GÖRÜŞÜLECEK

Ali Laricani, bir gazetecinin, "İran meclisinde devam eden soruşturma kapsamında Türkiye'den herhangi bir talep oldu mu? Komisyon üyeleri Türkiye'ye gelip yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili bilgi alacak mı? TBMM'de oylanan komisyon raporlarını görmeyi talep ettiniz mi? Cemil Çiçek ile böyle bir temasınız oldu mu?" sorularına, "İran'da savcılık konuyu ciddi bir şekilde takip ediyor. Tabii ki savcılık gerektiğinde Türk yetkililerle diyaloğa geçiyor. Bizim aldığımız bilgilere göre şimdiye kadar böyle bir diyalog kurmasına gerek duymamışlar" karşılığını verdi.

Bir soru üzerine, Suriye konusunda Türkiye ve İran hükümetlerinin farklı yaklaşımları bulunduğunu belirten Laricani, "Burada farklı görüşe sahibiz ama bu konularda sürekli olarak Türk kardeşlerimizle istişarelerde bulunuyoruz, görüşmeler devam edecek. Zannediyorum ki yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran ziyaretinde bu konu daha yakından görüşülecektir" dedi.

Laricani, "IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını düşünüyor musunuz? Sınır güvenliği konusunda Batı'dan eleştiriler var. İran bu eleştirileri paylaşıyor mu?" soruları üzerine,  Türkiye'nin IŞİD'i terörist grup olarak tanımladığını vurgulayarak, "Bazı ülkelerin istihbarat teşkilatlarının IŞİD'in ortaya çıkmasında payı vardı. Irak'ta ve Suriye'de gördüklerimiz şunu gösteriyor ki gerçekten sadece Irak ve Suriye halkı birebir olarak IŞİD'le savaşıyorlar. 40 ülkenin hiçbir şey yaptığını görmedik" diye konuştu.

Moskova'da yapılacak Suriye toplantısını "bir başlangıç" şeklinde değerlendiren Laricani, "Orada başka türlü bir altyapı hazırlanıyor. Umuyoruz ki ilerlesin" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (1)
Ömer 6 yıl önce
Hakaret kırmızı çizgi der, Müslüman öldürürsünüz. Halklar kendi kaderini belirlemeli der Suriye halkını katledersiniz. Ne yüzsüz münafık bir alçak bir rejimsiniz siz....
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?