banner39

Leyla Zana'nın davası düştü

Leyla Zana hakkında verilmekte olan ve Yargıtayın bozduğu 10 senelik hapis müeyyidesi, mahalli mahkeme tarafından düşürüldü

Politika 13.02.2014, 18:53 13.02.2014, 20:19
Leyla Zana'nın davası düştü

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla yargılanan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana hakkındaki davayı, ''3. Yargı Paketi'' kapsamında değerlendirerek ''kovuşturmanın ertelenmesine'' karar verdi.

Çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle 10 yıllık hapis cezasına çarptırılan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana hakkındaki dava, Yargıtay 9. Ceza Dairesince verilen bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlandı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan Zana katılmadı, avukatı Mesut Beştaş hazır bulundu.      

Avukat Beştaş, müvekkili Zana hakkındaki davanın "3. Yargı Paketi" kapsamında değerlendirilip düşürülmesine karar verilmesi gerektiğini savundu.    

Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanık Zana'nın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yasal unsurlarının oluşmadığı için beraatine karar verilmesi gerektiğini belirterek, "terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davada ise yeni yasal düzenlemeler kapsamında kovuşturmanın ertelenmesi yönünde görüş bildirdi. 

Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından, sanık Zana hakkındaki davanın ''6352 Sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Yasa'nın geçici 1. maddesinin b bendi gereği'' davanın ertelenmesine karar verdi.

Heyet ayrıca, Zana'nın, 3 yıl içinde ''basın yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle, temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suç işlemediği takdirde'' hakkındaki davanın düşürülmesini de kararlaştırdı.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?