Liderlerin memleketlerinde çıkan sonuç

Başbakan Erdoğan kendi memleketinde kazandı. Kılıçdaroğlu kaybetti. Bahçeli, Memleketi Osmaniye'yi aldı. Öcalan'ın memleketi Ak Parti'yi seçti. Gülen'in memleketi de Ak Parti dedi.

Liderlerin memleketlerinde çıkan sonuç

Mehmet Güner- Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yerel seçim sonuçlarınınn resmi olmayan sonuçlarına göre Ak Parti birinci, CHP ikinci ve MHP üçüncü parti olarak sandıktan çıktı. Seçim sonuçlarında sürpriz olabilecek bir sonuç yaşanmadı. Sonuçların açıklanmaya başlamasından sonra gözlerin çevrildiği illerden bazıları da liderlerin memleketleri oldu. Başbakan Erdoğan kendi memleketinde kazandı. Kılıçdaroğlu kaybetti. Bahçeli, Memleketi Osmaniye'yi aldı. Öcalan'ın memleketi Ak Parti'yi seçti. Gülen'in memleketi de Ak Parti dedi.

ERDOĞAN MEMLEKETİ RİZE'DE KAZANDI

Başbakan Erdoğan'ın memleketi Rize'de kendi partisi rekor bir oyla yüzde 67,8 ile birinci çıktı. Ona en yakın parti olan Saadet Partisi ise yüzde 22 aldı. Aradaki fark 45 puan...

KILIÇDAROĞLU TUNCELİ'DE KAYBETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'deki yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre BDP'nin adayı Mehmet Ali Bul, kazandı.  BDP Tunceli'de yüzde 42, CHP ise yüzde 30 aldı.

BAHÇELİ OSMANİYE'Yİ ALDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de ise MHP kazandı. MHP yüzde 47 ile birinci, Ak Parti yüzde 37 ile ikinci parti oldu. CHP ise bu ilde yüzde 10 oy aldı.

DEMİRTAŞ KENDİ MEMLEKETİNDE 5. PARTİ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın memleketi Elazığ'da ise Ak Parti büyük farkla birinci parti çıktı. Elazığ'da Ak Parti yüzde 55, MHP yüzde 29 oy alırken CHP yüzde 7,3 ile üçüncü parti oldu. BDP ise Saadet Partisi'nin bile gerisinde kalarak yüzde 2,5 oy aldı.

ŞANLIURFA VE ERZURUM

Siyasi parti liderlerinin haricinde merak edilen iki yer de daha vardı. Bunlar Fethullah Gülen'in memleketi Erzurum ve ile Abdullah Öcalan'ın memleketi Şanlıurfaydı...

ÖCALAN'IN MEMLEKETİ AK PARTİ'DE

Abdullah Öcalan'ın memleketi Şanlıurfa'da ise Ak Parti büyük bir farkla kazandı. Şanlıurfa'da aday gösterilen eski vali yüzde 60,8 oy aldı. Öcalan'ın BDP'lilere özel talimat vermesinden sonra partinin en iddialı isimlerinden Osman Baydemir'in aday gösterilmesi de BDP'nin kazanmasına yetmedi. BDP'nin adayı Baydemir ikinci oldu ancak Ak Parti adayının yarısı kadar oy alabildi.

GÜLEN'İN MEMLEKETİ

Merak edilen kentlerden bir diğeri ise Fethullah Gülen'in memleketi Erzurum oldu. Erzurum'da da Ak Parti büyük bir farkla birinci parti oldu. Seçim öncesinde Fethullah Gülen'in de katkısıyla MHP'nin bu kentte kazanacağı iddia ediliyordu. Ancak resmi olmayan son rakamlara göre Ak Parti yüzde 59 ile birinci parti, MHP ise yüzde 30 ile ikinci parti onumunda. Erzurum'da üçüncü parti ise yüzde 5 ile BDP oldu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 12:03
banner53
YORUM EKLE

banner39