banner15

Mahçupyan: Çözüm Süreci'nde muhataplar değişti

Başbakan Davutoğlu'nun fahri danışmanı Mahçupyan, Çözüm Süreci'nde artık tek muhatabın Kürt halkı olduğunu, PKK ve HDP'nin artık muhatap alınmayacağını savundu

Mahçupyan: Çözüm Süreci'nde muhataplar değişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun fahri danışmanı ve Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan'a göre seçimlerin ardından çözüm sürecinde yeni bir dönem başlayacak. Mahçupyan, "Bence çözüm sürecinde ikili bir tavır söz konusu olacak. PKK konusunda bir geri adım olacağını hiç sanmıyorum. Gördüğüm kadarıyla silahlı çatışma ve Suriye’deki olay devam ettiği sürece hükümet de PKK’ya karşı şu anki tavrını, çatışmacı tavrını devam ettirecek. PYD’ye karşı da devam ettirecek. Öte yandan yurt içinde de HDP’nin muhatap alınma ihtimalinin çok düşük hale geldiğini görüyorum. Ve AK Parti’nin şimdi Kürtlerle baş başa olduğunu düşünüyorum" dedi.

El Cezire'den Sümeyye Ertekin'e konuşan Etyen Mahçupyan, Çözüm Süreci'nin geleceği konusunda, "Bence çözüm sürecinde ikili bir tavır söz konusu olacak. PKK konusunda bir geri adım olacağını hiç sanmıyorum. Gördüğüm kadarıyla silahlı çatışma ve Suriye’deki olay devam ettiği sürece hükümet de PKK’ya karşı şu anki tavrını, çatışmacı tavrını devam ettirecek. PYD’ye karşı da devam ettirecek. Orada çok taviz verme ihtimalini görmüyorum. Öte yandan yurt içinde de HDP’nin muhatap alınma ihtimalinin çok düşük hale geldiğini görüyorum. Ve AK Parti’nin şimdi Kürtlerle baş başa olduğunu düşünüyorum. Kürtlerin beklediği, umduğu reformların yapılıp yapılmayacağı bunların vaatleri, vs. AK Parti’nin şu anda ajandası olmak durumunda. Bununla ilgili hızlı bir şekilde bir şeyleri söylemek durumundalar. Bunu göreceğiz ne kadar yapacaklarını…" diye konuştu.

Mahçupyan, Öcalan faktörü konusunda ise "Şu andaki durumda bence dış politikada bir istikrar gelene kadar şu anda ne Öcalan’ın, ne de HDP’nin bir rolü olabilir. Tahminim bu. Dış politikada bir stabilite imkânı doğduğu zaman ancak Türkiye’de yeni muhataplar ve çözüm süreci olayı başlayacak diye düşünüyorum ben. Bu arada da reform adımları vesaire gibi yeni adımlar atmaya çalışacak diye düşünüyorum." dedi.

Çözüm Süreci'nde HDP'nin muhatap alınmayı hakketmediğini belirten Mahçupyan şöyle devam etti: Şu anda çıkan sonuç da bölge halkı açısından da biraz böyle olduğunu söylüyor. Ve de Demirtaş’ın her dediği maalesef siyaseti reddeden, AK Parti ile her hangi bir ilişkiyi reddeden şekilde kurulan cümlelerle yürütüldü şimdiye kadar. Ve bence HDP - PKK bağlantısı kesilmediği sürece, PKK’ya mesafe alamayan bir parti olduğu sürece, AK Parti’nin HDP’yi muhatap alması ve herhangi bir işbirliğine girmesi düşünülemez. Çünkü o işbirliği başladıktan bir hafta sonra ne olacak bilemiyorsunuz. Bilmediğiniz bir riskin altına giremezsiniz. Bu toplumu da oraya sürükleyemezsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 10:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35