banner15

Meclis açılışının 94. yılını resepsiyonla kutladı

TBMM Başkanı Çiçek eşiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Meclis'in 94. açılış yıldönümü dolayısıyla resepsiyon verdi.

Meclis açılışının 94. yılını resepsiyonla kutladı

Meclis, açılışının 94. yılını resepsiyonla kutladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Meclis'in 94. açılış yıl dönümü dolayısıyla Meclis'te resepsiyon verdi.

Bu yıl resepsiyon ilk kez Tören Salonu yerine Şeref Salonu'nda yapıldı.

Çiçek ve eşi, davetlileri kapıda karşılayarak, tek tek tokalaştı.

Resepsiyona liderlerden ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geldi. Bahçeli'den sonra resepsiyona, CHP milletvekilleriyle birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Liderlerden salona son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan giriş yaparken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan'dan kısa bir süre sonra resepsiyonda yer aldı. Gül ve Erdoğan,  geçen yılkinden farklı olarak bu yıl resepsiyona eşsiz katıldı.

"ATLARI KOŞTURMAYA BAŞLADIK"

Gül, Çiçek çiftiyle birlikte salonu dolaştı. MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir süre konuşan Gül, daha sonra kuvvet komutanları ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bulunduğu bölüme gitti. 

Gül, Çiçek ve komutanlar, burada bir süre sohbet etti. Resepsiyonun yapıldığı salonun gündeme gelmesi üzerine Çiçek, diğer salonun daha dar olduğunu söyledi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, "Burası daha iyi olmuş. Daha yüksek, daha havadar" dedi. 

Gül, Çankaya Köşkü'nde süvari takımı olarak kurulan atlı birliklerin törenlerde yer almasını da gündeme getirdi. Gül, "Atları koşturmaya başladık. İki yıl önce başladı ama bizim orası yokuş olduğu için yokuşu çıkamaz dediler. Atlar arabadan daha kolay, rahat çıkıyorlar. Ata yakışan şekilde üniformalar üzerinde çalışacağız herhalde. Maksat tarihi yaşatmak" dedi.

Orgeneral Öztürk de "Atın bir şekilde devlet töreninde olmadığı bir Türk geleneği olabilir mi?" diye sordu.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Gül, "Sonra konuşuruz. Buradaki sohbetimizi bozmayın" diye karşılık verdi.

Kalabalık bir davetli grubunun bulunduğu salonda Gül, Başbakan Erdoğan ile karşılaşmadı. Kılıçdaroğlu da resepsiyonda kısa bir süre yer aldı. Gül, yaklaşık yarım saat kaldıktan sonra resepsiyondan ayrıldı.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ

Işık ve ses gösterisi için resepsiyondaki davetliler, salondan ana binanın ön cephesine çıkarıldı. 

Burada Kurtuluş Savaşı'ndan Meclis'in kuruluşuna kadar geçen süreci anlatan 10 dakikalık, üç boyutlu ışık ve ses gösterisi sunuldu. Gösteri, Türk bayrağının yanında Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözüyle sona erdi. Gösteri, 4 gün boyunca halka da açık olacak.

Resepsiyon, havai fişek gösterisiyle sona erdi. Gösteriyi, Çiçek, Erdoğan ve Bahçeli de izledi.

GÜLTEN ÇİÇEK MOR KAFTAN GİYDİ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in eşi Gülten Çiçek,  resepsiyonda, üstten görüntü alan kameraman ve foto muhabirlerine el salladı. 

Gülten Çiçek, Olgunlaşma Enstitüsü'nde kendisi için hazırlanan mor bir kaftan giydi.   

Resepsiyonda,  Çiçek ve eşinin kapının girişinde durması nedeniyle bazı davetliler kendisini farketmeden önünden geçerek şeref holüne yürüdü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da yanındakilerin uyarısı üzerine Çiçek'i farkederek kendisiyle tokalaştı. 

"BENİM DE BİR ZAMANLAR SAÇLARIM BVARDI"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, resepsiyona gelirken, gazetecilerin Anadolu Ajansı'nın bakanlarla ilgili çocukluk resimlerini hatırlatarak, "Size hiç benzetemedik" demesi üzerine, "Benim de bir zamanlar saçım vardı.  İnanmak zor ama... Bazen evde tarak çıkarıp saçlarımı taradığımda çocuklarım da çok gülüyor" demesi gülüşmelere neden oldu. 

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da gazetecilerin "Yeni hayatınıza alıştınız mı?" sorusuna, "Ben bu konuda her seçim öncesinde gittiğim için alışkınım. Bir sorun yaşamadım" karşılığını verdi.

Yıldırım, "Seçimden sonra İzmir'e gittiniz mi?"  sorusunu ise "İzmirliler beni seçmedi ama projelerimi seçti. Orada bir milyon kişi bana oy verdi. Onlar için gidip geliyorum. Benim orada projelerim var. İzmirliler bu projeleri talep ediyor. Bu projeler nedeniyle  mevcut belediye de rahat değil artık" diye yanıtladı.  

Resepsiyona bakanlar, AK Parti, CHP, MHP, BDP, HDP milletvekilleri, kuvvet komutanları, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Riccardone'nin de bulunduğu yabancı misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 22:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35