banner39

Meclis Başkanı, kavganın sebebini açıkladı

Meclis Başkanı Çiçek, Türkiye'de 27 Mayıs darbesinden beri Köşk seçimlerinin hep sıkıntılı olduğunu belirterek yaşanan son gerilimin de bundan kaynaklandığını söyledi

Politika 11.02.2014, 11:17 11.02.2014, 11:17
Meclis Başkanı, kavganın sebebini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, son zamanlarda artarak devam eden siyasi gerginliklerin önemli sebeplerinden birisinin de bu yılın ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğu görüşünde. 27 Mayıs darbesinden bugüne bütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sıkıntılı geçtiğini hatırlatan Çiçek, her seçim öncesi kavgalar ve birçok tirajikomik olayların yaşandığını söyledi. Radikal'den Ömer Şahin'e konuşan Çiçek, "Seçimlerden 1, 1.5 yıl önce karın ağrıları başlar. 1980'e kadar Cumhurbaşkanı'nın yetkileri daha çok sembolikti. 7 maddelik yetki için bile kavgalar, muhtıralar oldu. Şu anda ise Cumhurbaşkanı'nın yetkisi, etkinliği daha fazla. 7 madde olan yetki 27'ye çıktı. 2007'de Cumhurbaşkanı seçemedik. Her şey hukuka uygun olduğu halde rejim bunalımı çıkarıldı(367 krizi). Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı makamının önemi, ağırlığı sadece yasalardan kaynaklanmıyor" dedi.

"89 SEÇİMİ İLE ARASINDA BENZERLİK VAR"

Ağustostaki seçimin 'potansiyel' adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Başbakan'ın adaylık kararında yerel seçimlerde alınacak oy oranı da etkili olacak. Çiçek, Köşk'e kimlerin aday olacağı ve muhtemel şansları üzerine yorum yapmadı. "Siluetler üzerine konuşmam" demekle yetinen Çiçek, Cumhurbaşkanı'nın eskiden olduğu gibi TBMM tarafından seçilmesi yönündeki taleplere ise "Bunlar teorik şeyler. Bizim işimiz realiteyle ilgili. Şu anda öyle bir realite yok" karşılığını verdi. ANAP hükümetlerinde de bakanlık yapan ve Özal'ın kurmaylarından birisi olan Çiçek, 30 Mart'taki yerel seçim ile ANAP'ın hezimete uğradığı 1989 yerel seçimleri arasında benzerlik olup olmadığına dair soruyu ise "1989 yılındaki yerel seçim Cumhurbaşkanlığı seçiminden önceydi. 30 Mart seçimi de Köşk seçimi öncesine geliyor. Bu açıdan baktığımızda benzerlik var" yanıtını verdi.

KAYITDIŞI EKONOMİ, SİYASET, DİN

Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın sıkça kullandığı 'milli irade'nin tecelli ettiği yer olan Meclis'in Başkanı. Çiçek'e, "Milli irade ne istiyor?" sorusunu yöneltince ilk kullandığı cümle "Kayıtdışı ile mücadele istiyor" oldu. Türkiye'de kayıtdışı ekonomi, siyaset ve din olduğunu vurgulayan Çiçek şöyle devam etti: "Bugün ekonominin üçte biri kayıtdışıdır. Siyaseti partilerin yaptığı zannedilir. Bizde o kadar çok siyaset yapan var ki arta kalanları biz yapıyoruz. İş dünyası, basın, sosyolojik gruplar, kulüpler... Demokratik STK'ları kastetmiyorum, onların görüşleri şeffaftır. Kapatma davası dahil son yıllarda yaşadığımız sıkıntıların özü kayıtdışı-içi siyasetin çatışmasıdır. Bir de 'kayıtdışı din' var ki, ilahiyatçıların üzerinde durması gereken bir konu. Din adına yapılan ama dinde yeri olmayan faaliyetler var. Yapılması gereken belli: Herkes açık, net, şeffaf olsun. Bizim kültürümüzde var. Mevlana'nın dediği gibi, ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün."

ÜÇ ERK KAVGA EDİYOR

TBMM Başkanı, yasama-yürütme-yargı arasındaki ilişkiden de şikayetçi. "Demokrasilerde üç erk hasım da rakip de düşman da değildir. Bizde ise üçü arasında uyum yok. Birbirlerine sırtlarını dönmüş, kavgalılar. Birbirlerinin rolünü çalıyorlar. Rolü en fazla çalınan da yasama organıdır.Zaten eskiden beri seçilmişlere bir şaşı bakış vardır" diyen Çiçek, 'vesayet' tartışmalarına da değindi. 'Vesayet'in bazı kurumlarda olduğunu söylerken, "Bu tartışmalar boşuna değil. Yargı, sorunun değil çözümün parçası olmalı" dedi. Çiçek, özgürlükleri daraltan yasalar çıkarıldığı iddiaları karşısında ise eleştiri o klarını 'uygulayıcılara' yöneltti: "Sıkıntı daha çok uygulamadan. Özgürlük alanını ne kadar genişletirseniz genişletin uygulayıcılar dar yorum yapıyorsa neyi yazarsanız yazın sıkıntı yaşarsınız. Bürokratik zihniyet algısı, vesayeti var. Bakınız, uzun tutukluluk süresinin 3 yıldır en fazla konuştuğumuz konulardan. Şimdi 5 yıla iniyor. Buna iyi diyen bir kısım insanlar arzu etmedikleri insanlar tahliye olunca yine şikâyetçi olacak."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?