Meclis başkanlığı seçimi yarına kaldı

Meclis başkanlığı için yapılan ikinci tur oylamada Baykal 128, İhsanoğlu 80, Fırat 80 ve Yılmaz 256 oy aldı. Başkanlık seçimi yarın yapılacak ikinci ve üçüncü turlara kaldı

Meclis başkanlığı seçimi yarına kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda bugün yapılan başkanlık seçimlerinde bir sonuç çıkmadı. Dört adayın yarıştığı ilk ve ikinci turlarda aranan üçte iki çoğunluk sağlanamadı. Bugün yapılan son seçimde İsmet Yılmaz 258 oy, Deniz Baykal 128 oy, Dengir Mir Fırat 80 ve Ekmeleddin İhsanoğlu 80 oy aldı.

DÖRT ADAY YARIŞIYOR

Başkanlık için Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışıyor.

İLK TURDA HİÇBİR ADAY SEÇİLEMEDİ

Meclis başkanlık seçimlerinin ilk turunda hiçbir aday gerekli olan 367 oyu alamadı. Buna göre Ak Parti'nin adayı İsmet Yılmaz 256, CHP adayı Deniz Baykal 125, MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 81 ve HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat ise 81 oy aldı.

Sonuçlara göre, Ak Parti iki fire, CHP 6 fire verdi. MHP ve HDP ise birer oy fazla aldı.

İKİNCİ TUR

İkinci turda yapılan seçimlerde ise Yılmaz 256 oy, Baykal 128 oy, Fırat 80 ve İhsanoğlu da 80 oy aldı. İkinci turda CHP 3, Ak Parti ise 2 fire verdi.

ÜÇÜNCÜ TUR YARIN

Yarın yapılacak üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan başkan seçilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 17:42
banner53
YORUM EKLE

banner39