banner39

Meclis bu hafta da yoğun mesai yapacak

Seçim ittifakını yasal hale getirecek düzenleme, bu haftada Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Genel Kurul'un gündeminde ise İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı olacak.

Politika 26.02.2018, 10:42 26.02.2018, 10:42
Meclis bu hafta da yoğun mesai yapacak

Meclis, seçim ittifakını yasal hale getirecek düzenleme için mesai yapacak. 26 maddelik kanun teklifinin görüşmelerine, salı günü meclis Anayasa Komisyonu'nda başlanacak.

Teklife göre, genel seçimde, ittifak yapacak partiler, seçim takviminin başlmamasından itibaren en geç yedi gün içinde, "ittifak protokolü" ile YSK'ya başvuracak. Düzenleme yüzde 10'luk seçim barajında değişiklik öngörmüyor. İttifak oyları yüzde 10'u geçerse, katılan partiler de barajı aşmış sayılacak.

Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek. Düzenleme ile seyyar sandık kurulları da oluşturulacak. hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağlı durumdaki seçmen, evlerinde oy kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu, gerekli gördüğü hallerde sandıkların taşınmasına ve sandık bölgelerinin birleştirilmesine karar verebilecek. Ayrıca, vatandaşların çağrısıyla kolluk kuvvetleri sandık çevresinde güvenlik önlemi alabilecek.

YSK, sandık kurulu başkanlarını, kamu görevlileri arasından kura ile belirleyecek. Düzenleme ile yerel seçimlerde seçilme yaşı 25'ten 18'e düşürülecek. 

Meclis Genel Kurulu'nun gündeminde ise İcra ve İflas kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı var. Tasarıyla, iflasın ertelenmesi durumu, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve kötüye kullanım nedeniyle kaldırılıyor.

Kaynak: NTV

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü