banner39

Meclis kürsüsünde tişörtlü eylem

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, TBMM Genel Kurulu’nda, kürsüye ”Kalbim Sivas’ta yandı” yazılı tişörtle çıktı

Politika 21.03.2012, 16:43 21.03.2012, 16:43
Meclis kürsüsünde tişörtlü eylem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda bugün yapılan oturumlardan birinde ilginç bir eylem yapıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla söz alan CHP’li Pavey, kadına ”daha çok çocuk” tavsiye edilirken, bu çocuklara nasıl bakılacağının ve geleceklerinin nasıl güvence altına alınacağının da anlatılması gerektiğini söyledi.

Kürsüye, ”Kalbim Sivas’ta yandı” yazılı tişörtle çıkan Pavey, ”Bu davadan elimizde tek hikaye kaldı: Suçlular, masumları yakabileceği özgürlüğü ile ödüllendirildiler” dedi.

Gündem dışı söz alan AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır da dünyada insanların renk, ırk, etnik farklılıkları nedeniyle üstün ya da hakir görülmeye devam edildiğini söyledi. Irkçılığın insanlığın henüz aşılamayan en büyük
problemi olduğuna işaret eden Bakır, ”Yalnızca günümüze özgü olmayan, tarihten gelen ırkçılık, cehaletle güçlenen bir olgu” dedi.

Bakır, ırkçılığın bir insanlık suçu olarak tanımlandığını ve dünya genelinde bu suçla mücadele edilmeye çalışıldığını, ancak başarılı olunamadığını anlattı.

Irkçılığın vatan sevgisi ile tanımlanamayacağını belirten Bakır, devletin ırk ulusu olma fikrinin artık çağdaş düşünce fikri olarak kabul edilmediğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?