Mehdi Zana sessizce Diyarbakır'a döndü

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana kimseye haber vermeden İsveç'ten Diyarbakır'a döndü.

Mehdi Zana sessizce Diyarbakır'a döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana, kimseye haber vermeden, yedi yıldır sürgün yaşadığı İsveç'ten Diyarbakır'a döndü.

Eski siyasetçi Zana, Diyarbakır'ın tarihi Hasan Paşa Hanı'nda Hürriyet'ten Gülden Aydın'a konuştu.

İşte Zana'nın açıklamalarından bazıları:

- Ülke dışından geldim. Üç gün de kalabilirim, üç ay da, hep de... Halkı dinlemem lazım. Halkım ne istiyorsa onun peşindeyim. Süreç hassas. Halk adına konuşmam doğru değil. Dolaşayım, dinleyeyim, ne olup bitiyor, ne düşünüyorlar; bilmem lazım.

- İsveç'te yaşayan İsveç vatandaşıyım artık. Yarı İsveçli, yarı Kürt'üm.1997'de Diyarbakır Cezaevi'nden çıktığımda Fransa beni 'terörist' diye kabul etmedi. İsveç de başlangıçta istekli değildi. 2004'te Türkiye'ye geldim. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Bursa'da hakkımda sayısını bilmediğim kadar çok dava vardı. Yurtdışına çıkmam da yasaktı. 2006'da bir şekilde çıktım ve şimdi döndüm. Cezaevinde yazdığım şiirdeki gibi: Bu bedellerle kurulacak güzel yarınlar.

- Türkiye'ye gelmeye karar verdim, denedim. Avukatım dört-beş yıldır celp gelmediğini söyledi. 'Giriş yasağın kalkmış olmalı' dedi, geldim. Havaalanında bir engelle karşılaşmadım. Sağ olsunlar, demek kaldırmışlar.

- Ülkemden ayrıyken Leyla ile Belçika'da buluştuk. Önceleri cezaevindeydim sonra da yurtdışı... Oğlan (Ronay) da Belçika'da okuyor zaten. Boşanma söylentileri spekülasyon. Bu spekülasyon çözüm sürecine de, Leyla'nın siyasi kimliğine de çok zarar verir. Zaten Leyla ile evimizde kalıyorum."

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39