banner39

Mehmed Akif mezarı başında anıldı

İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 91'inci yıldönümünde marşın yazarı Mehmet Akif Ersoy, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı

Politika 12.03.2012, 17:31 12.03.2012, 17:31
Mehmed Akif mezarı başında anıldı

İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy, marşın kabulünün 91'inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünce Ersoy'un Edirnekapı Şehitliğindeki kabri başında düzenlenen tören, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, İstiklal Marşı'nın bağımsızlığın kodu olduğunu ifade ederek, ''Marşımızın hiç kaybolmaması dileğiyle Mehmet Akif'e ve şehitlerimize rahmet diliyorum'' dedi.

Çanakkale Savaşı ile anılmayan Ersoy'un eksik anılmış olacağını dile getiren Kaya, ''O Çanakkale ki, 250 bin şehidin verildiği bir savaştır. Akif, o destanın şiirleriyle büyümüş bir neslin çocuğudur. Yaşamı boyunca kendini halka adayarak yaşadı. Onun hatırası önünde saygı ile eğiliyorum'' diye konuştu.

Törende daha sonra, İstanbul genelindeki ilköğretim ve liseler arasında düzenlenen ''İstiklal Marşı'nı Okuma Yarışması''nda orta öğretim kategorisinde birinci olan Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesi öğrencisi Şahan Çağan, İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okudu.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ve Belediye Başkanı İsmail Kavuncu'nun da katıldığı tören, Mehmet Akif Ersoy'un mezarına çelenk konulması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

Ali Emiri Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda da Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Korosu'nun İstiklal Marşı'nı okumasıyla başladı.

Programda konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Mehmet Akif Ersoy'un özlem, gurur ve saygı ile anıldığını belirterek, ''Marşımız, milletimizin ruhunu aksettiren ölmez bir değerdir. Bu marşı anlayabilmek için Mehmet Akif'i iyi bilmek, onun şahsında topladığı milli mücadele ruhunu yakından tanımak gerekir'' dedi.

Kaya, Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin ölüm kalım savaşı olduğunu ifade ederek, ''Böyle dönemlerde milletler kendilerini yansıtan temel değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramların önemi barış dönemlerinde değil, savaş dönemlerinde daha iyi anlaşılır'' diye konuştu.

Programda daha sonra, İstanbul genelinde düzenlenen ''İstiklal Marşı'nı Ezbere Okuma Yarışması''nda dereceye giren öğrenciler, tekrar performans sergiledi.

Program, İstiklal Marşı'nın kabulünü anlatan belgeselin ardından ''Mehmet Akif Ersoy Oratoryosu''nun okunmasıyla tamamlandı.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?