banner39

Mehmet Ağar tahliye edildi

Aydın Yenipazar Cezaevi'nde bulunan Eski DP Genel Başkanı Mehmet Ağar tahliye edildi.

Politika 29.04.2013, 12:37 29.04.2013, 14:52
Mehmet Ağar tahliye edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Susurluk Davası'nda Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 25 Nisan 2012 tarihinden bu yana Aydın'ın Yenipazar İlçesi'ndeki Kapalı Cezaevi'nde kalan Demokrat Parti eski Genel Başkanı, eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan faydalanıp 369 gün sonra bugün tahliye oldu.

Cezaevinde kaldığı süre içinde, siyaset, spor ve iş dünyasından birçok ünlü isim tarafından ziyaret edilen Mehmet Ağar'ın kalan 1 yıllık cezası için Denetimli Serbestlik Hükümleri'nin uygulanacağı öğrenildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

 

Ankara Özel Yetkili 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 Eylül 2011 tarihinde 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Demokrat Parti eski Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın avukatları kararı temyize gönderdi. Ancak Yargıtay cezayı onadı.

Bunun üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri ve Adalet Bakanlığı da yapan Mehmet Ağar'ın hapis cezasını Aydın'ın Yenipazar İlçesi'ndeki Kapalı Cezaevi'nde çekmesine karar verildi. K-1 Tipi olan cezaevindeki mahkumlar başka cezaevlerine nakledildi. Ardından da tadilat yapılan cezaevi, Yüksek Güvenlikli Cezaevi haline getirilip, buraya da yeni müdür atandı. Mehmet Ağar, 25 Nisan 2012 tarihinde hapis cezasını çekmek üzere Yenipazar'a geldi. Büyük bir kalabalık tarafından karşılanan Ağar, cezaevine girdikten sonra da tadilatlar devam etti. Diğer mahkumların Ağar'ın bulunduğu bölüme ulaşamaması için özel bölümler inşa edildi ve cezaevi çevresindeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Cezaevindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından, diğer cezaevlerinden bazı mahkumlar Yenipazar Kapalı Cezaevi'ne getirildi.

DENETİMLİ SERBESTLİKTEN YARARLANDI

Daha önce avukatı ve yakınlarının yaptığı açıklamalarda tahliye olamayacağı ifade edilen Mehmet Ağar, 4'üncü Yargı Paketi kapsamında avukatının yaptığı başvuru sonucu bugün serbest bırakıldı. Saat 11.30 sıralarında Yenipazar Cezaevi'nden ayrılan Mehmet Ağar'ın kalan 1 yıllık cezası için Denetimli Serbestlik Hükümleri'nin uygulanacağı öğrenildi.

Ağar'ın Denetimli Serbestlik Yasası gereği kalan bir yıl için adres bildirme zorunluluğu bulunduğu belirtilirken, bunun için yazlık evinin olduğu Bodrum'u tercih ettiği öne sürüldü. Kimseye duyurulmayan tahliye sonucu Ağar'ın aralarında Korkut Eken'in de bulunduğu bazı yakın arkadaşları ve korumalarıyla Bodrum'a gittiği öne sürüldü.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?