banner15

Mehmet Ali Şahin: Beraat izlenimi verilmeye çalışılıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin: "Sanki Anayasa Mahkemesi bu hükümlüleri, Balyoz Davası sanıklarını beraat ettirmişler gibi izlenim verilmeye çalışılıyor, bu doğru değil" dedi.

Mehmet Ali Şahin: Beraat izlenimi verilmeye çalışılıyor

AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Balyoz davasındaki tahliyelere ilişkin, "Sanki Anayasa Mahkemesi bu hükümlüleri, Balyoz davası sanıklarını beraat ettirmişler gibi izlenim verilmeye çalışılıyor. Bu doğru değil" dedi.

Şahin, bir dizi açılış ve ziyaretler için geldiği Karabük'te gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Balyoz davasındaki tahliyelere ilişkin düşüncesinin sorulması üzerine Şahin, Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararın beraat kararı olmadığını, yeniden yargılama yolu açan bir karar olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru üzerine hükümlülerin bazı haklarının ihlal edildiği tespiti ile ilgili böyle bir karar verdiğine değinen Şahin, "İlgili mahkeme bu dosyaya yeniden bakacak ve yargılayacak. Sonucunu beklemenin dışında yapacağımız başka bir şey yok. Anayasa Mahkemesi'nin böyle bir yetkisi olmasaydı ne olacaktı? kesinleşmişti bu karar. Balyoz davası diye nitelenen karar Yargıtay'da onanmıştı. Cezaevindeki hükümlüler cezalarını zaten çekiyorlardı ve devam edecekti" şeklinde konuştu.

"Tek alternatif bunlar için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM)  başvurmaktı" diyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AİHM yolu biraz uzun bir yoldur. O nedenle 2010 yılında Anayasa değişikliğinde, AİHM yerine Anayasa Mahkemesi'ne böyle bir yolun açılmasının vatandaşlarımız için daha kolay bir yol olacağı düşünüldü. Dolayısıyla 2010 Anayasa değişikliğinin bir noktada bu uygulanmasıdır. Türkiye'de kamuoyunu meşgul eden bir dava ile ilgili verilmiş olan bu kararın, Anayasal çerçevede değerlendirilmesi kanaatindeyim. Sanki Anayasa Mahkemesi bu hükümlüleri, Balyoz davası sanıklarını beraat ettirmişler gibi izlenim verilmeye çalışılıyor. Bu doğru değil."

12 EYLÜL DAVASI KARARI

Şahin, 12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis cezası verilmesine ilişkin soruya, "Böyle bir davanın mahkumiyetle sonuçlanmış olması Türk demokrasisi açısından son derece önemli ve değerlidir. Artık Türkiye, millet iradesine kastedecek, millet iradesini ortadan kaldırarak, meclisi kapatarak yöneticileri al aşağı eden darbe teşebbüsünde bulunma yolunu bu şekilde bir yargı kararı ile ebediyen kapatmıştır."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 19:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48