banner39

Mehmet Ali Şahin: Kararı MKYK verecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde parti genel başkanlığı için "Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçecek. Bu, ben olurum, başka arkadaşımız olur" dedi.

Politika 22.04.2014, 18:21 23.04.2014, 08:03
Mehmet Ali Şahin: Kararı MKYK verecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak ben, genel başkanımız cumhurbaşkanı seçildiğinde otomatik olarak genel başkan vekili olamıyorum. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçecek. Bu, ben olurum, başka arkadaşımız olur" dedi.

Şahin, kalp rahatsızlığı nedeniyle özel hastanede ameliyat olan kardeşi, Karabük Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin'i ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin görüşünün sorulması üzerine Şahin, bu hafta partisinin ilgili birimleriyle istişare yapacaklarını anlattı.

Şahin, 6 ayda bir yaptıkları değerlendirme toplantısını 9-11 Mayıs'ta Afyonkarahisar'da gerçekleştireceklerini vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü"

"Cumhurbaşkanlığı ve partimizin geleceği ile ilgili nasıl yol haritası belirleyeceğiz' sorularının cevabını elde edeceğiz, bu toplantıda. Biz AK Parti olarak her önemli kararı mutlaka istişare ederek, tartışarak, farklı görüşleri masaya koyarak, en isabetlisini yakalamaya çalışarak yürütüyoruz. Bu çalışmalar prensip haline getirdiğimiz çalışmalardır."

MERKEZ KARAR VE YÖNETİM KURULU SEÇECEK

Şahin, parti tüzüğüne göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması halinde genel başkanlığa kendisinin getirileceği söylentilerine ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Parti tüzüğümüzün yanılmıyorsam 78. maddesi, 'genel başkanlık makamı bir şekilde boşaldığında 10 gün içinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, genel başkan vekilini seçer' diyor. Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak ben, genel başkanımız cumhurbaşkanı seçildiğinde otomatik olarak genel başkan vekili olamıyorum. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçecek. Bu, ben olurum, başka arkadaşımız olur. 

Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun o genel başkan vekilini seçtiği toplantıda, 45 gün içinde genel başkanın seçileceği büyük kongrenin de tarihini belirler. Tabii bütün bunlar seçimden önce olacak."

OLAĞANÜSTÜ KONGREYE GİDİLİR

"Diyelim ki Genel Başkanımız, Başbakanımız, cumhurbaşkanı seçildi, işte 28 Ağustos'ta, 29'unda devir teslim yapıldı. Artık genel başkanlık makamı boşalmıştır" diyen Şahin, 10 günde genel başkan vekilinin seçileceğini, 45 günde de yeni genel başkanı seçmek amacıyla olağanüstü kongreye gitmek durumunda olacaklarını vurguladı.

Başbakan, cumhurbaşkanı seçilince hükümetin de düşmüş olacağına dikkati çeken Şahin, "Cumhurbaşkanımız yani Başbakanımız, cumhurbaşkanı adayı olup seçilirse parlamentoda çoğunluk partimizde olduğu için bir arkadaşımıza hükümet kurma yetkisi verecek. Bu Başbakanlık görevi ne kadar sürer acaba? Olağanüstü kongreye ya da seçimlere kadar mı sürer? Bütün bunlar zaman içinde görülecek hususlardır" değerlendirmesinde bulundu.

AK PARTİ'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI HENÜZ BELLİ DEĞİLDİR

"AK Parti'in cumhurbaşkanı adayı henüz belli değildir" diyen Şahin, "Aksi halde istişare yapmaya ne gerek var? Partimizdeki milletvekili arkadaşlarımızın ağırlıklı görüşü ve seçim sonuçlarının ortaya koymuş olduğu gerçek, Başbakanımızın cumhurbaşkanı adayı olması istikametindedir. Aday olduğunda ise ilk turda seçileceği şeklinde kanaatimiz var" şeklinde konuştu.

Şahin, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmasıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Anayasa değişikliğinin genel seçimlerden önce parlamentodan geçebileceği kanaatinde değilim. Özellikle başkanlık sistemi ile ilgili. Türkiye, ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanına sahip olacak. Bu, bir nevi başkanlık sistemine, yarı başkanlık sitemine, partili başkanlık sitemine adım olarak değerlendirilmelidir. Halkın seçtiği cumhurbaşkanından sonra tartışılması gereken konu, bu sistemleri Türkiye'ye getirebilmektir. Bizim gündemimiz de bu olacaktır. Seçimlere doğru giderken, 'halkımıza neler yapacağız' sorusunu cevaplarken, ilk sırada anayasa değişikliği yer alacaktır. Bu anayasa değişikliği yapılırken de içinde mutlaka başkanlık sistemi yer alacaktır."

Şahin, yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonu oluşturulması ihtimalini zayıf gördüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?