banner15

Mersin'de oylar yeniden sayıldı, sonuç değişmedi

Mersin'de HDP'nin itirazı üzerine yeniden yapılan sayımda sonuç değişmedi; ancak iki parti arasındaki fark azaldı

Mersin'de oylar yeniden sayıldı, sonuç değişmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mersin'de HDP İl Başkanlığı'nın bazı sandıklara yaptığı itiraz üzerine Toroslar İlçesi'nde geçersiz oyların yeniden sayılmasıyla ikinci milletvekilliğini kaybettiği oy sayısı 98'den 42'ye düştü.

1 Kasım'da seçimlerinin resmi olmayan sonucuna göre AKP ile CHP 4'er, MHP 2 ve HDP 1 milletvekili çıkarttı.

HDP Mersin İl Başkanlığı, CHP'nin 98 oy farkla kazandığı 4'üncü milletvekili hakkının partilerinde olduğunu iddia ederek İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Merkez Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar ile Tarsus İlçesi'nde oyların yeniden sayılması talep edildi.

Ancak İl Seçim Kurulu bu ilçelerden sadece Toroslar'da bazı sandıklarda yeniden sayım yapılmasına karar verdi, diğer talepleri reddetti. Parti temsilcilerinin de katıldığı sayım sonucunda HDP'nin geçersiz oylarının 56'sı geçerli sayıldı. Bu durumda HDP'nin ikinci vekilliği kaybettiği oy sayısı 98'inden 42'ye düştü.

HDP Mersin İl Başkanlığı bu gelişme üzerine merkez Toroslar ile birlikte Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus İlçelerin'de de oylarının yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz etti.

TUNCELİ'DEKİ İTİRAZ REDDEDİLDİ

HDP'nin Tunceli'deki seçim sonuçlarına ilişkin sandık tutanaklarının birleştirilmesi ve geçersiz oyların yeniden sayılması yönündeki itirazı ise reddedildi.

İZMİR'DEKİ İTİRAZLAR DA SONUÇLARI DEĞİŞTİRMEDİ

HDP'nin, İzmir'in 4 ilçesinde 9 sandık sonucuna yaptığı itirazlardan 8'inin kabul edildiği, inceleme sonrası parti oylarına 133 ekleme yapıldığı belirtildi

HDP tarafından İzmir'in Karşıyaka, Bayraklı, Bergama ve  Konak ilçelerindeki 9 sandık sonucuna yapılan itirazlardan 8'inin kabul edildiği,  yapılan inceleme sonucu parti oylarına 133 oyun eklendiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 17:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35