banner39

Merve Kavakçı TBMM'ye başvurdu

28 Şubat sürecinde milletvekilliği haksız bir şekilde elinden alınan Merve Kavakçı, haklarının iadesi için TBMM'ye başvuruda bulundu

Politika 08.03.2012, 13:13 08.03.2012, 14:11
Merve Kavakçı TBMM'ye başvurdu

Başörtüsü nedeniyle yemin edemeyen Merve Kavakçı, Meclis Başkanlığı'na 'her türlü hakkının' geri verilmesi için başvuru yaptı.

CNNtürk'ün haberine göre Kavakçı, avukatı aracılığıyla yaptığı başvuruda, milletvekilliğinden doğan haklarının geri verilmesini talep etti.

Talep, Meclis Başkanlık Divanı'nda ele alınacak. Merve Kavakçı'nın, milletvekili seçilme yeterliliğini, seçildikten sonra yitirmesi üzerinde duruluyor. Bu durumda önce Kavakçı'nın mazbatasını aldığı tarihten, milletvekilliği düşürülene kadar geçen 23 aylık dönemde milletvekili sayılıp sayılamayacağına karar verilecek.

Karar uyarınca da, o dönem için maaşlarının ödenmesi gündeme gelebilecek. Ve eski milletvekillerine tanınan haklardan da yararlandırılabilecek.

Bu durumda Kavakçı, sağlık ve tedavi yardımı, kırmızı pasaport, Meclis sosyal tesislerinden yararlanma gibi tüm hakları elde edebilecek.

VEKİLLİĞİ ELİNDEN ALINMIŞTI

Merve Kavakçı, 1999 yılında yapılan genel seçimlerde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilmişti. Ancak, başörtüsüyle TBMM'ye girdiği için dönemin iktidar ortakları tarafından linç girişimine maruz kalmıştı. Kavakçı, daha sonra hem vekilliği elinden alımış hem de vatandaşlıktan çıkarılmıştı.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?