'Mezarlıklara saldırı isyan gerekçesidir'

Selahattin Demirtaş, PKK'ya ait mezarlıkların tahrip edilmesine tepki göstererek "isyan gerekçesidir" diye konuştu

'Mezarlıklara saldırı isyan gerekçesidir'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bagok Dağı'nda bulunan mezarlığın tahrip edilmesine sert tepki göstererek "İsyan gerekçesidir. Evlatlarının mezarlarını tahrip etmek, o halkın isyan etmesi için yeterli bir gerekçedir. Buradan halkımıza açık çağrı yapıyorum; mezarlar kutsaldır. Partimiz, halkımız en duyarlı tavrı göstersin. Bunun süreçle alakası yoktur" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Nusaybin'de bulunan Bagok Dağı'nda halk tarafından yapılan PKK'lı mezarlarının askerler tarafından tahrip edildiğini savunan Demirtaş, şunları dile getirdi: "Cenazelerin birinin de alınıp götürüldüğü söyleniyor. Şimdi, bu çözüm sürecini tahrip eden provoke eden bu tür şeyler olur ancak. Dünyanın hiç bir yerinde mezarlara yönelik saldırı ahlaki olarak bugüne kadar kabul görmedi. İnsanlık tarihi boyunca bu böyle oldu. Evlatlarının mezarlarını tahrip etmek, o halkın isyan etmesi için yeterli bir gerekçedir. Bırakın süreci falan."

Hükümetin mezarları tahrip edenler hakkında soruşturma açması gerektiğini kaydeden Demirtaş, "Örneğin, Mardin Valiliği, İçişleri Bakanı gidip bu mezarları tahrip eden askerlerin haklarında soruşturma açacaklar. Ortada bir suç var yanlış yaptınız denilecek. İzleyeceğiz. Bunlar sürecin akıbetini belirleyecek şeylerdir. Buradan halkımıza açık çağrı yapıyorum ve hatta partililerimize açık talimat olarak belirtiyorum. Mezarlar kutsaldır. Mezarlıkları kıranın gerekirse siz de kafalarını kırın. Bir kez daha kimin mezarı olursa olsun herhangi bir saldırı olursa partimiz, halkımız en duyarlı tavrı göstersin. Bunun süreçle alakası yoktur" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 17:18
banner53
YORUM EKLE

banner39