banner15

MGK muhalefete açılıyor

Bugünkü MGK'de Türkiye'nin yeni Suriye Eylem Planı da ele alınacak. Cumhurbaşkanı Gül, bundan böyle her MGK toplantısından sonra TBMM Başkanı ve ana muhalefet liderini bilgilendirecek

MGK muhalefete açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devlet politikalarının izlenmesine yönelik önemli kararların alındığı Milli Güvenlik Kurulu (MGK), bundan sonra TBMM Başkanı ve Anamuhalefet Partisi liderine de açılıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, muhalefetin bilgilendirilmedikleri yönündeki şikayetleri üzerine, bundan böyle MGK'nın her toplantısının ardından TBMM Başkanı ve ana muhalefet partisi liderini bilgilendirerek görüş alışverişinde bulunacak.

Cumhurbaşkanlığından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, her MGK toplantısından sonra TBMM Başkanı ve anamuhalefet partisi liderini Çankaya Köşkü'ne davet edecek.

TBMM Başkanı ve ana muhalefet liderini MGK toplantısına ilişkin bilgilendirecek olan Gül, görüş alışverişinde bulunacak.

Bu kapsamda Gül, 19 Ağustos 2011 Cuma günü TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile biraraya gelecek.

Son dönemde CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan, Suriye ve terörle mücadele konuları başta olmak üzere, hükümetin kendilerine bilgi vermediği yönünde eleştirler gelmişti.

MGK'da Suriye Eylem Planı şekillenecek

Türkiye bugünkü kritik Milli Güvenlik Kurulu (MGK) öncesi, Beşar Esad'ı artık muhatap almasının çok zor olduğunu Şam Büyükelçisi Ömer Önhon aracılığıyla Suriye yönetimine iletti.

Hürriyet'in haberine göre, MGK'ye katılmak için Ankara'ya gelen Önhon, Şam'dan ayrılmadan önce Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü. Önhon görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Lazkiye'de donanmanın halkın üzerine ateş açılması üzerine yaptığı "Söylenecek söz kalmadı" açıklamasıyla, "Bize verdiğiniz sözü tutmadınız. Artık bu saldırılardan sonra sizi muhatap almamız çok zor" mesajı verdiğini bildirdi.

MGK'de Türkiye'nin yeni Suriye Eylem Planı da ele alınacak. Yeni plan, Esad yönetimden ayrılana kadar bu ülkeyle olan ilişkilerin yol haritası niteliğinde olacak. Plan şu noktaları içeriyor:

Suriye'deki muhalif güçlerle daha yakın diyaloğa girilecek. 
Türkiye'de muhalif güçlerin toplanmasına veya Suriye'deki gelişmeleri irdeleyen uluslararası toplantılar yapılması taleplerine daha sıcak yaklaşılacak.
Uluslararası alanda Esad yönetiminin yalnızlaştırılmasına destek verilecek.
Yönetimin ekonomik açıdan zayıflatılmasını hedefleyen girişimlere karşı çıkılmayacak. Türkiye alınacak önlemlerden, Suriye halkının en az şekilde mağdur olması için özen gösterecek.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 07:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35