banner15

MGK'da yeni dönem, yeni düzen

YAŞ toplantısının ardından MGK'da da oturma düzeni değiştirildi. Üyelerin ilk kez protokol sırasına göre karışık oturduğu toplantının ardından yapılan açıklamada, isim vermeden BDP'ye de terörist örgütle arasına mesafe koyması çağrısı yapıldı.

MGK'da yeni dönem, yeni düzen


Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplandı. Hakkari Çukurca'da yaşanan son terör saldırısı ile birlikte başlatılan operasyon ve terörle mücadelede yeni dönemde atılacak adımlar ile Suriye'deki gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıda MGK üyelerinin yeni oturma düzenleri dikkat çekti.

MGK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, başbakan yardımcıları, MGK üyesi bakanlar ve kuvvet komutanlarının yanı sıra, Şam Büyükelçisi Ömer Önhon da katıldı. Ağustos ayı başında yapılan YAŞ ile göreve gelen yeni komuta kademesi MGK'ya ilk kez katıldı.

ANA GÜNDEM TERÖR

MGK'nın ana gündem maddesi Hakkari Çukurca'da 8 askerin ve 1 korucunun şehit olması ile sonuçlanan terör saldırısı ve Türkiye'nin Kandil'e yönelik başlattığı operasyon oldu. Operasyondaki son gelişmeler ve Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta duyurduğu 'terörle mücadelede yeni dönem' konusu masaya yatırıldı. MGK'da konuşulan bir diğer konu da Suriye oldu. Türkiye'nin, halkına karşı kanlı operasyonlarına devam eden Suriye yönetimine yönelik yol haritası konuşuldu.

PROTOKOL SIRASINA GÖRE

Bu arada MGK'da oluşturulan yeni oturma düzenine göre, masanın başında Cumhurbaşkanı Gül otururken, sağında ve solunda ise bakanlar, askerler ve bürokratlar protokol sırasına göre karışık olarak oturdu. Daha önce Cumhurbaşkanı'nın sağında başbakan ve bakanlar ile bürokratlar otururken, solunda ise askerler ve askeri bürokratlar yer alırdı. Ancak, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu oturma düzeninin askerlerle sivilleri iki karşı taraf gibi gösterdiği için rahatsız olduğu ve talebi üzerine düzenin değiştirildiği ifade edildi. Dünkü MGK'da Gül'ün hemen sağında Başbakan Erdoğan otururken, solunda ise Genelkurmay Başkanı Org. Özel yeraldı. Daha sonra 4 başbakan yardımcısı ve 4 bakan olmak üzere kabinenin 8 üyesi karşılıklı olarak sıralandı. Kara, deniz, hava ve jandarma komutanları ise bakanlardan sonraki koltuklarda yer buldu. Komutanlar da karşılıklı olarak ikişerli olarak oturdu. Kuvvet komutanlarından sonra MİT Müsteşarı, MGK Genel Sekreteri gibi güvenlikle ilgili bürokratlar oturdu. Böylece, YAŞ toplantısında Başbakan Erdoğan'ın tek başına oturması ile başlayan sivilleşme ve demokratikleşme yönünde bir adım MGK'da da gerçekleştirilmiş oldu.

TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ STRATEJİ VURGUSU

Toplantının ardından MGK Genel Sekreterliği tarafından üç sayfalık bir basın açıklaması yapıldı. Yaklaşık iki sayfanın terörle mücadele ile ilgili mesajlara ayrıldığı görülen açıklamada, PKK terör örgütünün hain amaç ve hedeflerine ulaşamayacağı vurgulandı. Açıklamada, bölge halkının huzur ve esenliği için varolan güvenlik ve otoritenin en güçlü şekilde hissettirileceği ve terörle mücadelede yeni strateji ve yöntemlerle daha etkin, kararlı ve sonuç alıcı bir mücadelenin ortaya konulacağı belirtildi. İsim verilmeden BDP'ye PKK terör örgütü ile arasına mesafe koyması çağrısı yapılan açıklamada, toplumun her kesiminin terör örgütünün insanlık dışı kanlı eylemlere karşı insani bir duyarlılık sergilemesinin önemi vurgulandı. Demokratik özerklik taleplerinin önüne de set çeken Kurul, 'Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet ilkesinden hiçbir şart altında taviz verilmeyeceğine ve bu tür girişimlere müsamaha gösterilmeyeceğine' dikkat çekti. Kurul, Suriye yönetimine de "şiddet ve güç kullanımını durdur" çağrısı yaptı.

ÇİÇEK VE KILIÇDAROĞLU

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, artık her MGK toplantısından sonra TBMM Başkanı ile ana muhalefet partisi liderini bilgilendirecek. Cumhurbaşkanı Gül, bugün TBMM Başkanı Çiçek ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. Gül'ün görüşmelerde, terörle mücadelede yeni strateji ve Suriye'deki gelişmelere ilişkin konularda bilgi vermesi bekleniyor.

 OTURMA DÜZENİ DEĞİŞTİ

YAŞ'ın ardından MGK'da da oturma düzeni değişti. Asker ve siviller karşı karşıya değil, asker ve sivil karışık oturdu. Yeni oturma düzeni talebinin Köşk'ten geldiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkan olarak masa başında oturduğu dünkü MGK'da, sivil ve asker üyelerin masaya karışık olarak oturdukları görüldü. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, 'toplantıda iki farklı taraf varmış gibi' ortaya çıkan görüntünün giderilmesi amacıyla protokol sırasına göre asker ve sivil üyelerin oturmasına karar verildiğini kaydetti.

Kaynak: Yeni ŞAfak

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 07:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35