MHP 4. turda da kendi adayını destekliyor

MHP, başkanlık seçimlerinin dördüncü turunda çekimser kalacaklarını açıkladı. HDP ise sonuna kadar kendi adaylarını destekleyeceğini açıklamıştı. Bu durumda Ak Parti adayının seçilmesi kesinleşir

MHP 4. turda da kendi adayını destekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimlerinde kendi adaylarının dördüncü tura kalmaması halinde çekimser oy kullanacaklarını söyledi.

Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısı çıkışında Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada "Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'iki adayın dışında oy pusulasında isim yok; o zaman ne yapacaksınız?' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur" dedi.

HDP DE KENDİ ADAYINI DESTEKLEYECEK

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.  Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur sonucuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Demirtaş, tahmin ettikleri bir tablonun oluştuğunu belirtti. Demirtaş, "Her grup kendi adayının arkasında duruyor. Normaldir, bir, iki fire gruplarda olabilir" dedi.
 
Demirtaş, Fırat'ın, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını belirtti.

ÜÇÜNCÜ TURDA DA DÖRT ADAY YARIŞIYOR

Meclis'te AKP'nin 258, CHP'nin 132, MHP'nin 80 HDP'nin de 80 milletvekili buluyor. Dün yapılan iki tur olmada 367 oy alan aday çıkmayınca seçim bugüne taşındı. Bugün 3. turda Meclis Başkanı seçimi için bir adayın 276 oy alması gerekiyor. Bu turda da sonuç çıkmaz ise en yüksek oyu alan iki aday 4. tura kalacak. 4. Turda da en yüksek oyu alan aday Meclis Başkanı seçilecek. Meclis aritmetiği 4. tura fire vermezler ise AK Parti ve CHP adaylarının kalacağını gösteriyor.

MUHTEMEL BAŞKAN AK PARTİ ADAYI

MHP'li vekiller Genel Başkan Bahçeli'nin açıkladığından farklı hareket etmez ise 4. turda AKP'nin adayı İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesinin önü açılmış oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 13:51
banner53
YORUM EKLE

banner39