banner15

MHP: BDP'lilerin vekillikleri kaldırılsın

MHP içtüzüğün işletilmesini isteyerek, BDP'lilerin vekilliklerinin kaldırılmasını istiyor

MHP: BDP'lilerin vekillikleri kaldırılsın

Yemin etmeyen BDP’lilerin vekilliklerinin düşürülmesi için ilk başvuru MHP’den geldi. MHP, içtüzüğün işletilmesini istedi. MHP, seçimin ardından yemin etmeyerek protestolarını sürdüren, ancak Ekim'de Meclis açıldığında yemin edeceklerini kamuoyuna deklare eden BDP konusunda işlem yapılmasını istedi.

"SADECE MERVE KAVAKÇIYA UYGULANDI "

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e bir yazı göndererek BDP'lilerle ilgili Meclis İçtüzüğü'nün devamsızlık hükmünün işletilmesini istedi. Yemin töreninin ardından 13 birleşim yapan Meclis'te devamsızlık hükmünün uygulanması halinde 5 birleşim oturuma katılmama yeterli oluyor. Ancak Meclis'te bu hüküm şimdiye kadar Merve Kavakçı dışında uygulanmış değil.

'YEMİN İÇTİHADI'

Ant içmeyen milletvekili için ne yaptırım uygulanacağı konusunda anayasa ve içtüzükte açık bir hüküm bulunmuyor. Vekiller yemin etmedikleri sürece milletvekilliğinin düşürülmesi hükmü de devreye sokulamıyor. Bu durumda TBMM Başkanlığı'nın devreye girerek bir içtihat yaratması gündeme gelebilir. Süreç uzarsa TBMM Başkanlığı, Anayasa Komisyonu'ndan alacağı görüş doğrultusunda, "Vekilliğin düşürülmesi veya bir işlem tesis etmeyerek yemin edilinceye kadar beklenilmesi yönünde" içtihat oluşturabilecek.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 13:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
seyfi
seyfi - 8 yıl Önce

çünkü merve kavakcı bölücü bir terör örgütü üyesiydi, hatta onun taşeronuydu ve en büyük silahlı eyleminide mecliste başörtüsüyle yaptı.... ee gelelim bdp ye nesi var adamların mis gibi vatanını , bayrağını , askerini , polisini sever boş zamanlarında da dağda gezer ne olmuş şimdi neden düşürçeksinizki bu adamların vekilliklerini... merve gibileri arayın bence siz

banner39

banner36

banner37

banner35