banner39

MHP döneminde İmralı'dan Kandil'e görüntülü mesaj

Öcalan ile görüşmelerin 1999'dan itibaren yapıldığı ortaya çıktı. En önemli görüşme ise ANAP-DSP-MHP koalisyonu döneminde Öcalan'ın Kandil'e sesli ve görüntülü olarak seslenmesiyle gerçekleşmiş...

Politika 30.03.2013, 09:34 30.03.2013, 11:46
MHP döneminde İmralı'dan Kandil'e görüntülü mesaj

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çözüm Süreci'nde Abdullah Öcalan'la süren görüşme trafiği eleştirilirken, farklı hükümetler döneminde benzer görüşmelerin yapıldığı ortaya çıktı.

Star'ın haberine göre görüşme detayları Asrın Hukuk Bürosu tutanaklarında da yeralıyor.

ERGİN: 1999'DA DENENDİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu'nda 4. yargı paketi üzerindeki görüşmeler sırasında muhalefetin ihanet eleştirilerine "Öcalan'la yakalanıp getirildiği günden beri devletin istihbarat birimleri, ihtiyaç duyulduğu her zamanda görüştü. Görüşmeler yapıldığı içindir ki; 99 yılında terör örgütü üyelerinin Türkiye dışına çıkarılması adımı atıldı. Ancak öngörüleri dar bir grup sürecin tamamlanmasını engelledi. O süreç tamamlansaydı, Türkiye bugün bu sorunlarla boğuşuyor olmayacaktı. Şimdi bu süreç kamuoyundan gizlenmedi. 99'da denenen bir yoldur" diyerek yanıtladı. Merhum Turgut Özal, sorunu çözmek için bazı aracılarla diyalog çabaları sergilerken, Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinden sonra ise resmi görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin çoğu asker ve istihbarat tarafından gerçekleştirildi, uzun yıllar sürdü. Öcalan devletle görüşmelerini avukatlarına anlatırken, bu durum KCK iddianamesine de girdi. Öcalan avukatlarına şunları söyledi: "Gelen kişi esmer, dört yıldızlı bir şahıstı. Ben Çevik Bir'i iyi tanıyorum, o değildi. Kendisine, 'Barış için hazırım' dedim. O da bana, 'O zaman dağdakileri indirmelisin' dedi. Hiç bir şart ileri sürmeden silahları bırakmam gerektiğini söyledi."

ÖCALAN: 6 MADDELİK PLANDA ANLAŞTIK

25 Ocak 1999'da Suriye'de yayımlanan El-Vasat dergisine mülakat veren Öcalan "Son iki yıldır Türk Genelkurmayı'yla temastayız. Altı maddelik çözüm planı üzerinde mutabık kaldık" dedi. Bu ismin Çevik Bir olduğu iddia edilmişti. BDP'li Hasip Kaplan ise TBMM kürsüsünde, "İmralı'da Anasol-M hükümeti döneminde görüşmeler yapıldı. Avukatı olarak gözlerimle gördüm" dedi.

SAKIK: GÖRÜŞME İMRALI'DA YAPILDI

O dönemki görüşmelerde Abdullah Öcalan'ın sınır dışına çekilme talimatının hem yazılı hem de görüntülü olarak Kandil'e ulaştırıldığı öğrenildi. Hatta, Öcalan'ın yapacağı çağrının canlı olarak verilmesini istediği ancak o dönemin teknik şartlarının elvermemesi nedeniyle kaset yöntemi izlendiği belirtildi. Öcalan'ın koalisyon hükümeti döneminde MİT ve Askeri yetkililerle kurduğu temas, Kandil'le uydu telefonu görüşmesine kadar vardı.

KDP Genel Sekreteri Fazıl Mirani, bu telefon görüşmelerinin detaylarını El Müstakbel gazetesine anlattı. Öcalan'ın 12 Nisan 1999 tarihli avukat görüşmelerinde de hükümetle 8 maddelik bir pazarlık yürütülmesi talimatı verdiği görülüyor. Kasetin izlenmesinin ardından PKK 1 Eylül 1999 tarihinden itibaren Kandil'e çekildi. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da 1999'daki görüşmeleri doğrulayarak, "Bu görüşmeler İmralı'da yapılmıştır" dedi

Yorumlar (2)
Salih cengiz 10 yıl önce
Muhalefet sürekli,kendi yaptıklarını gizleyip,iktidarı suçlamaktan başka bir şey yapmiyor.Doğru, yanlış demeden her konuda hükümeti,töhmet altında bırakmaya çalışiyor.
Dr.ufuk ozdemir 10 yıl önce
Suçun Faili, Fiilin Öznesinde Gizlidir! .
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?