banner39

MHP Genel Görüşme istedi

MHP, genel görüşme talebinde Peşmerge'nin geçişine izin verilmesiyle Anayasa'nın ihlal edildiği ve başka bir ülkedeki terör örgütüne yardım edildiğini öne sürdü.

Politika 31.10.2014, 19:41 31.10.2014, 19:41
MHP Genel Görüşme istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP, Peşmerge'nin Türkiye'den Suriye'ye geçişine izin verilmesiyle Anayasa'nın ihlal edildiği ve başka bir ülkedeki terör örgütüne yardım edildiği gerekçesiyle Meclis'te Genel Görüşme açılmasını istedi.

MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu imzalarıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, Suriye'de iç karışıklığın yaşandığı yerlerden Ayn el-Arab'ın IŞİD terör örgütüne karşı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleri tarafından terör örgütü olarak tanımlanan PYD tarafından savunulduğu belirtildi.

Peşmerge'nin Türkiye'den geçişinin eleştirildiği gerekçede, "Türkiye'nin 30 yıldır mücadele ettiği PKK'nın Suriye uzantısı olan bu terör örgütüne yardım amaçlı olarak Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından gönderilen Peşmerge'ler ne Anayasa ne şehit ailelerinin vicdanları ne de güvenlik güçlerinin onurları dikkate alınmadan, onların eşliğinde ve korumasında ülkemiz topraklarından geçirilerek Suriye'ye yolcu edilmişlerdir" denildi. Gerekçede, Peşmerge geçişinin, terör örgütünün "sembol paçavraları" altında, güvenlik kuvvetlerinin korumasında gerçekleştiği ifade edildi.

Anayasa'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisinin TBMM'de olduğuna ilişkin 92. maddesinin ihlal edildiği ve Anayasa suçu işlendiği savunulan gerekçede, Peşmerge'nin bir ülkenin silahlı kuvveti olmadığı için geçişin Suriye ve Irak konusundaki tezkereye dayandırılamayacağı öne sürüldü.

Peşmerge'nin Türkiye'de bulunmak için gelmediği ve Türkiye üzerinden başka bir ülkeye gönderilmek suretiyle başka bir ülkedeki terör örgütüne yardım edildiği ileri sürülen gerekçede, "Bu sebeplerle, ülkemizin bu karmaşık ve içinden çıkılmaz hal alan iç ve dış politikalarının değerlendirilmesi amacıyla Genel Görüşme yapılması gerekmektedir" denildi.


 

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?