banner39

MHP kendi adayını henüz bulamadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı adaylarını ileriki günlerde belirleyebileceklerini, kimin aday olacağını görmek istediklerini söyledi.

Politika 23.04.2014, 21:55 24.04.2014, 09:20
MHP kendi adayını henüz bulamadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı adaylarını ileriki günlerde belirleyebileceklerini, kimin aday olacağını görmek istediklerini söyledi. 

TBMM'nin 94. açılış yıl dönümü resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına ilişkin, yazılı açıklamayla detaylı değerlendirme yaptığını ifade etti. 

"Başbakan bu yolla dünyaya ılımlı mesaj vermek istiyor olabilir mi?" sorusu yöneltilen Bahçeli, bu sorunun cevabının da 3 sayfalık açıklamasında yer aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı adaylarının ne zaman belli olacağının sorulması üzerine Bahçeli, "İleriki günlerde. Kim aday çıkıyor onları görmek istiyoruz" dedi. Bahçeli, "Muhalefetin uzlaşması mümkün mü?" sorusuna, "Bunlar çok erken sorular" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın "Ters köşe yapabiliriz" sözleri hatırlatılan Bahçeli, "Bu üslup bizim üslubumuz değil. Bizde ters köşe diye üslup yok" dedi.

Cumhurbaşkanı adaylarının nasıl bir profile sahip olacağının sorulması üzerine de Bahçeli, geçtiğimiz Salı günkü TBMM grup toplantısında kimin Cumhurbaşkanı olup olamayacağını söylediğini anımsatarak, "Bu benim adayım denilecek insan arıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl Meclis'e klasik otomobiliyle gelmediği hatırlatılan Bahçeli, "Bu yıl olmadı" dedi. Bahçeli, "Arabada yine Ferdi Tayfur mu dinliyorsunuz?" sorusuna, "Ferdi Tayfur'un dışında da var" karşılığını verdi.

"DAR BÖLGE ÇOK TEHLİKELİ, ETNİK AYRIMCILIĞI VE MAFYAYI KÖRÜKLEYEBİLİR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dar bölge seçim sisteminin etnik ayrımcılığı, mafyayı körükleyebilecek tehlikeli bir sistem olduğunu söyledi.

Bahçeli, "Dar bölge çok tehlikeli. Etnik ayrımcılığı, mafyayı körükleyebilir. İstanbul’da 3 bölge 87 milletvekili var. 87 bölge yaparsan bir yerden Trabzonlu, bir yerden Giresunlu, bir yerden Kastamonulu gelir. Partide disiplin kalmaz. 'Ben seçildim, geldim' der" diye konuştu. 

Dar bölge seçim sisteminin yüksek siyasi kültür gerektirdiğini ifade eden Bahçeli, seçmenin kime oy vereceğini bilmesi gerektiğini belirtti. Bahçeli, "Mesela şu an Kerkük ve Erbil'de yapılan seçimler Türkiye'dekinden çok daha vasıflı. Listeyi yazmış, kim varsa resimlerini, bilgilerini koyuyor, şarkılarla reklamını yapıyor" diye konuştu. 

Dar bölgede amacın iki partili sistem oluşturmak olduğunu belirten Bahçeli, "Genelde iki partili parlamenter sistemi 1980'den beri arzuluyorlar. Diğer partiler de olsun ama etkin olan bu iki parti olsun. İngiltere, ABD'de olduğu gibi bir sistem...." dedi. 

Bahçeli, yönetimde istikrarın tek parti iktidarıyla olmayacağını kaydederek, "Anayasa'da bir cümledir. Çoğu kişi de ne anlama geldiğini bilmiyor. Yönetimde istikrar, temsilde adalet. Onlar koalisyon dönemlerine karşı üretilmiş bir kavramdır. Koalisyonlar çok uzun ömürlü olmamıştır, projelerini uygulayamamıştır. Dolayısıyla işverenler, hayatını kurmak isteyenler geleceğini görememiş, bu istikrarsızlıktan rahatsız olmuştur. Yönetimde istikrar olursa önemli bir şey, olması da lazım" diye konuştu. Devlet Bahçeli, en uzun koalisyonun 3.5 yıl süren DSP-MHP-ANAP koalisyonu olduğunu anımsattı. 

MHP'nin Cumhurbaşkanı adayını bir an önce açıklaması konusunda beklenti olduğunun ifade edilmesi üzerine, Bahçeli, "Olabilir. Herkes MHP'yi bekliyor. Bunun çok güzel bir cevabı var; her sese kulak vereceksin, kulağı kimseye kaptırmayacaksın" dedi.

Bu arada Bahçeli, sohbet arasında bazı gazetecilerin isteği üzerine cep telefonlarıyla "selfie" fotoğraf çekti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?