banner39

MHP, Meclis'i boykot kararı aldı

MHP, Çözüm Süreci'yle ilgili olarak kurulması planlanan komisyon için Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak oylamayı boykot etme kararı aldı

Politika 09.04.2013, 15:46 09.04.2013, 16:37
MHP, Meclis'i boykot kararı aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milliyetçi Hareket Partisi çözüm süreciyle ilgili kurulacak komisyonun Genel Kurul oylamalarına katılmayacağını açıkladı.

MHP, Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak, Süreci Değerlendirme Komisyonu'nun kurulmasını öngören araştırma önergesinin oylamasına katılmayacağını açıkladı.

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Şandır, AK Parti'nin verdiği araştırma önergesi ile çözüm sürecine TBMM ve siyasi partilerin katkısını talep ettiğini belirterek, "Böyle bir talep hukukumuza göre de suç teşkil eder." dedi. Bunun PKK'nın talebi olduğunu savunan Şandır, "Egemenliğimizin sembolü bu Meclis'te bu milletin parçalanmasına hukuk zemini oluşturulmasına katkı vermeyeceğiz. Bugün, bu araştırma önergesinin ön görüşmeleri yapılacak. MHP olarak iç tüzüğün verdiği imkanları kullanarak, itiraz gerekçelerimizi, bu önergeye neden hayır dediğimizi tüm netliği ile ifade edeceğiz. Ancak kurulması amaçlanan komisyona üye vermeyeceğimiz gibi böyle bir komisyonun kurulmasının Meclis'te oylanmasına da katkı vermeyeceğiz. Oylamada Meclis'e katılmayacağız." diye konuştu.

Oktay Vural ise Genel Kurul'daki görüşmelere katılacaklarını belirterek, "Bu araştırma önergesinin PKK'yı meşrulaştırmak amacıyla geliştirilmiş bir önerge olduğunu bütün açık yürekliliğimiz ile ifade edeceğiz. Bu irade milletimizin iradesi değildir. PKK'nın talebidir. Bu iradenin Meclis'te bir oylama vesilesi ile olsa bile, hayır deme irademiz ile bile meşrulaştırılmasını kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?