MHP seçimin son turunda çekimser kalacak

MHP, Meclis başkanlığı seçimlerinin ilk üç turunda kendi adayını destekleyecek, son turda ise çekimser kalacak.

MHP seçimin son turunda çekimser kalacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanlığı, yarışı için ilk iki turun bugün yapılması beklenirken, siyasi partiler oylamalara ilişkin strateji ve taktik adımlarını hesaplıyor. Adaylar diğer partilerle görüşerek destek arayışını sürdürürken, MHP Meclis Başkanlığı yarışında nasıl bir strateji izleyeceğini belirledi.

Milliyet'in haberine göre MHP, ilk üç turda kendi adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyecek. İhsanoğlu’nun 4. tura kalamaması halinde MHP, TBMM Genel Kurulu’nu terketmeyecek, ancak çekimser kalacak. TBMM Başkanlığı’nın yanı sıra koalisyon görüşmelerini de yakından takip eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gelişmelerin Ak Parti - CHP koalisyonunu güçlü ihtimal olarak ortaya koyduğunu düşünüyor.
 
İlk üç turda İhsanoğlu için oy kullanacak olan MHP, kendi adayının 4. tura kalamaması halinde Meclis’i terketmeyecek. TBMM Genel Kurul salonuna girecek olan MHP, son iki turda yarışacak adaylara yönelik çekimser kalacak. MHP, kendi adayı yarış dışında kalınca Genel Kurul salonuna girmeme tavrını milli iradeye saygısızlık olarak görüyor. Ancak MHP kendi adayının seçilmesinin imkansız olmadığı beklentisi var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile “çatı aday” olarak gösterilen İhsanoğlu’na milletvekillerinin teveccüh göstereceğini düşünen MHP yönetimi, Ak Parti ile koalisyon arayışından ve Baykal’dan rahatsız olan CHP’li milletvekillerinin İhsanoğlu’na yönelmesinin yabana atılmayacak ihtimal olarak dile getiriyor. MHP yönetimi, kim seçilirse seçilsin güçlü ve kimsenin güdümüne girmeyen bir başkanlık performansı sergilemesi gerektiğini belirtiyor.

ÜÇÜNCÜ TUR İDDİALARI
 
MHP’de Meclis Başkanlığı seçiminin 3. turda sonlanabileceği düşüncesi hakim. Ak Parti ile CHP arasındaki koalisyon temaslarının ilk meyvasını Meclis Başkanlığı’nda vereceği beklentisinde olan MHP’de, koalisyon hükümetinin de bu iki parti arasında kurulabileceği yorumları yapılıyor. Bahçeli’nin yakın çevresine yaptığı değerlendirmede Ak parti ve CHP hükümetinin kurulabileceği düşüncesini güçlü bir ihtimal olarak aktardığı ve “güçlü çözüm süreci iktidarını ortaya koymalara gerekir” dediği öğrenildi. Bahçeli’nin “Kulağımızı her cenaha veriyoruz, düşüncelerini alıyoruz ama, kulağımızı kaptırmıyoruz” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39