banner15

MHP seçmeni Erdoğan'a oy verir-ANKET

Köşk seçimleri öncesi anket yapan iki büyük araştırma şirketine göre Erdoğan ilk turda rahatlıkla seçimi kazanır. Konsensüs'e göreMHP seçmeni de Erdoğan'a oy verir

MHP seçmeni Erdoğan'a oy verir-ANKET

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken araştırma şirketleri anket aralıklarını sıklaştırdılar. GENAR'a göre Başbakan Erdoğan seçimin ilk turunda diğer partilerden de gelecek oylarla yüzde 55'le seçimi kazanır. İhsanoğlu ise yüzde 35 oy alır.

Adaylar belli olmadan hemen önce bir anket yapan Konsensus, adayların kesinleşmesinin ardından bir anket daha gerçekleştirdi. Konsensüse göre ise Erdoğan ikinci tura kalırsa yüzde 65'le kazanır.

Kararsızların dağıtılmasından sonra Konsensüs'ün anket sonuçları şöyle:

Recep Tayyip: Yüzde 58.2
Ekmeleddin İhsanoğlu: Yüzde 30.3
Selahattin Demirtaş: Yüzde 11.5

Kararsızlar dağıtılmadan önceki anket sonuçları şöyle:
R.T. Erdoğan: Yüzde 39.1
E. İhsanoğlu: Yüzde 20.4
S. Demirtaş: Yüzde 7.7
Oy kullanmayacak: Yüzde 6.1
Kararsız: Yüzde 22.4
Cevap yok: Yüzde 4.3

Kararsızların yüzde 45'i, 30 Mart seçimlerinde CHP'ye oy atan seçmen. Aynı grubun yüzde 21'i, 30 Mart'ta AK Parti'ye oy vermiş, yüzde 21'i de MHP'ye oy atmış. 30 Mart seçimlerinde MHP'ye oy verdiğini söyleyen seçmenlerin yüzde 22'si, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini beyan ediyor.

Konsensus'un anketine göre 2. turda katılım bir miktar düşecek ve bu kez Başbakan Erdoğan, oyların yüzde 65'ini alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak.

GENAR: İLK TURDA YÜZDE 55 İLE SEÇİLİR

GENAR Araştırma Şirketi tarafından yapılan anket araştırmasında ise Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oyu yüzde 49.5, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oy oranı yüzde 35 civarında çıktı.  Ankete göre Selahattin Demirtaş da CHP’den kayacak oylarla yüzde 9’u bulacak.

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nu şu ana kadar benimsemediğini gizlemeyen MHP tabanından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 20’lik bir oy kayması olacağını araştırmalarıyla tespit ettiklerini belirten GENAR Başkanı İhsan Aktaş, seçmen davranışlarını şöyle değerlendirdi:

“Hangi partinin daha şanslı olduğunu söylemek için parti tabanına bakmak lazım. Bugün seçim olsa AK Parti’nin oyu yüzde 49.5. BDP’nin oyu 6.5-7 bandında. Saadet ise yüzde 3 civarında görünüyor. Çatı aday iki partinin adayı aslında. Saadet’ten sonraki 20 partinin toplam oyu yüzde 1.5 ediyor. Geriye MHP’nin 14 ile CHP’nin 26’sı kalıyor. Hata payı ile yüzde 41’lik oy var. Her parti tabanı kemik oyunu verirse, doğrudan zaten yüzde 50 bandına yakın AK Parti oyu var. Fakat muhalefet partileri kendi oyunu alamıyorlar. Siyasette öyledir. Bizim araştırmamızda Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oyu yüzde 35,8’e kadar düşüyor. Üst üste koyduğumuzda yüzde 41 olan oylar; tek adaya gelince 35.8 oluyor. Demirtaş’ın oyu yüzde 9’a çıkıyor. Başbakan’ın oyu yüzde 55.2’ye kadar yükseliyor. Kendisi ilk turda seçilecektir. Bu bir aylık durumu gösteriyor.”

ERDOĞAN CHP'DEN DE OY ALACAK

MHP seçmeninin 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu’ndaki gibi davranacağını ve AK Parti’den yana tavır koyacağını belirten Aktaş, “30 Mart’ta Paralel Yapı’nın darbe girişimi bile sokağın fikrini değiştirmedi yüzde 46 ile başladı yüzde 45 ile bitti. Ama referandumda AK Parti ‘Evet’ dedi, CHP ile MHP ‘Hayır’ diyordu. MHP’lilerin yüzde 25’i ‘Evet’ oyu vermişti. CHP’lilerin de yüzde 10’u ‘Evet’ demişti. AK Parti’den de yüzde 2-3’lük ‘Hayır’ diyen vardı. Bu seçim referanduma yakın duruyor, MHP’lilerin yüzde 20’si, CHP’lilerin de yüzde 6.5-7’si AK Parti  adayı Başbakan Erdoğan’a oy verecekler” diye konuştu.

MHP'DEN BDP'YE OY KAYACAK

Vatandaşa “Adayların hangisini daha yerli buluyorsunuz” diye sorduklarını belirten İhsan Aktaş, “Başbakan, daha yerli ve milli bir aday olarak ön plana çıkıyor. Araştırma bile yapmasanız, burada bir sonuç  çıkıyor. BDP’nin özellikle yarışta olması, çatı mevzusunu ortadan kaldırıyor. İki adayın oyu yüzde 49-50 olsa bir yarış olurdu. Ama Demirtaş’ın varlığı bunu mümkün kılmıyor. Demirtaş aday olmasaydı, daha solcu, laik karakterli Kürtler İhsanoğlu’nu, daha dindar Kürtler Başbakan Erdoğan’ı tutar. Bugün CHP’den ciddi olarak BDP’ye oy gidiyor. Sınırlı olarak yüzde yarımlık MHP oyu BDP’ye gidiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48