banner15

MHP'de kurultay gerginliği sürüyor

MHP yönetiminin, kurultayın meşru olmadığını savunarak mahkemeye başvuracağı belirtiliyor

MHP'de kurultay gerginliği sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP'de kurultay tartışmalarının yeniden yargıya taşınabileceği belirtiliyor. MHP Genel Merkezi kurultay tarihi olarak 10 Temmuz'u, muhalifler 19 Haziran'ı belirledi.

NTV'nin haberine göre MHP yönetimi, kurultayın meşru olmadığını savunarak mahkemeye başvuracak. Genel merkez kaynaklarından edinilen bilgiye göre, genel başkan, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı ya da genel başkanın görevlendirdiği bir MYK üyesinin açmadığı kurultay geçersiz sayılacak.

Dolayısıyla 19 Haziran'da muhalifler kurultay yapsa bile MHP için yeni bir yargı süreci başlayacak. MHP yönetimi, kurultaya katılan delegeler için disiplin süreci de başlatacak. Adaylar ve delegeler "korsan kurultay yapmak" iddiasıyla "tedbirli olarak kesin ihraç istemi" ile disipline sevk edilecek. Bu üyeliğin askıya alınması, aday olamamaları ve oy verememeleri anlamına geliyor.

Kurultay 10 Temmuz'da yapılırsa, genel başkan seçimi için önce tüzüğün değişmesi şart. Genel merkeze göre değişiklik bin 243 delegenin 3'te 2'sinin yani 829 kişinin evet oyu ile gerçekleşebilecek. Bu sayıya ulaşılamazsa tüzük değişemeyecek, dolayısıyla genel başkanlık seçimi de yapılamayacak.

Böylece Bahçeli, seçime gerek kalmadan rakiplerini saf dışı bırakacak. Fakat muhaliflere göre tüzük değişikliği için katılan delegelerin 3'te 2'sinin oyu yeterli.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48