banner15

MHP'de 'muhalif isimler' mercek altında

Seçimin en çok puan kaybeden partisi MHP'de muhalif isimlerin mercek altına alındığı belirtiliyor

MHP'de 'muhalif isimler' mercek altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milletvekillerinin yarısını kaybeden MHP, oylardaki büyük düşüşün sebeplerinin araştırılması için çalışma başlattı. Genel Merkez, muhalif isimlerin hareketlerini de mercek altına aldı.

Hürriyet'in haberine göre 7 Haziran’a göre 2 milyon oy kaybı yaşayan MHP Genel Merkezi’nde seçimin muhasebesi başladı. Genel Başkan Bahçeli ve kurmayları, durumu değerlendiriyor. Hafta sonu ise yeni seçilen 40 milletvekiliyle Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) birlikte toplanması ve seçimin genel değerlendirmesinin yapılması bekleniyor.

OĞAN’DAN ‘DÖNDÜM’ MESAJI

“Partide tüm kadroların görevlerinin başında” olduğunu belirterek istifa edeceği söylentilerini yalanlayan MHP lideri, diğer yandan parti içi muhalefet olarak bilinen isimlerin atacağı adımları da izliyor. Bahçeli’nin 1 Kasım listesinde yer vermediği Meral Akşener, Trabzon’da seçilemeyerek Meclis’e giremeyen Koray Aydın, ihraç kararına karşılık partiye mahkeme kararıyla dönen Sinan Oğan ve daha önce Bahçeli’ye karşı aday olan eski İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu yakın takibe alındı. Son seçimde listelerde yer bulamayan bazı partililer de genel merkezin mercek altına aldığı isimler oldu. Oğan, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, mahkeme kararı ile partiye döndüğünü belirterek, “Ömrümü fedaya hazır olduğum partimden şahsımı hukuka aykırı ihraç çabaları bugün itibarıyla boşa çıkmış, adalet tecelli etmiştir. Mahkeme hakkımda verilen hukuksuz ihraç kararını kesin olarak iptal etmiştir. Bu kara günleri birbirimize kenetlenerek aşacağız” dedi.

249 İMZA GEREKİYOR

MHP 11’inci Olağan Kurultayını 21 Mart’ta yapmıştı. Bir sonraki kurultay 2016’da ancak 2017 Mart’ına kadar ertelenebiliyor. Olağanüstü kurultay ise genel başkan ve MYK’nın çağrısı ya da delegelerin 5’te 1’inin imzalarıyla toplanabiliyor. Muhalefetin olağanüstü kongre için 249 delegenin noter tasdikli imzaı bulması gerekiyor. Ancak Bahçeli’nin güven tazelemek için kurultaya gidebileceği yönünde yorumlar da yapılıyor.

KAMPANYA MERCEK ALTINDA

MHP’nin seçim kampanyası da eleştirilerin odağında. MHP, 2 miting, 7 salon toplantısı ve 3 televizyon canlı yayınıyla seçime girmişti. Miting yapılmamasının da tabanı umutsuzluğa iten bir faktör olduğu ifade edildi.

"YENİLGİNİN NEDENİ İSTİKRARSIZLIK VE TERÖR"

Öte yandan, MHP, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına yönelik ilk değerlendirmeyi, Başkanlık Divanı toplantısında yaptı.

Genel seçimin ardından dün ve bugün kurmayları ile bir araya gelen Genel Başkan Devlet Bahçeli, saat 18.00'de de parti genel merkezinde Başkanlık Divanı'nı topladı. 

Partinin oy oranındaki ve milletvekili sayısındaki düşüşün masaya yatırıldığı toplantıda, söz konusu düşüşlerin AK Parti'nin "istikrarsızlık ve terör" vurgusu yapmasından kaynaklandığı değerlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35