banner39

MHP'den Ergenekon kararlarına tepki

Ergenekon davasında kurunun yanında yaşın da yandığını savunan MHP'li Vural, Başbuğ'a "terörist" denilmesine tepki gösterdi

Politika 05.08.2013, 17:45 05.08.2013, 17:45
MHP'den Ergenekon kararlarına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davası kararlarına MHP'den ilk tepki Oktay Vural'dan geldi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ergenekon davasının bugün açıklanan kararları için "Kurunun yanında yaşın da yanmaması gerekir. Bu bakımdan toptancı bir anlayış ile yargının hareket etmesini doğru bulmuyoruz. Ama geldiğimiz bu noktada şu tablo acınacak bir tablodur" dedi. 

MHP Grup Başkanvekili Vural, Ergenekon kararlarının Türkiye'de çelişkili bir durumu ortaya çıkardığını savunarak, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Genelkurmay Başkanı'nın terörist başı sıfatı ile yargılandığı ama terörist başının, Başbakan'ın yol arkadaşı olduğu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şu ya da bu sebeple bu süreç içerisinde sorgulandığı, tutuklandığı ama teröristlerin elinde silah belinde bomba ile dolaştığı bir Türkiye." diye konuştu. 

Vural şunları söyledi:

MHP olarak devletin içindeki hiçbir illegal yapılanmayı meşru görmemiz mümkün değildir. Ama bugünkü Türkiye'de illegal yapılanmalar hükümet eli ile meşrulaştırıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün yargı, MİT Kanunu'na AKP tarafından konulan bir madde ile hukuk dışına girmiş görevlilerin Başbakan tarafından görevlendirilmesi halinde soğuşturma ve kovuşturma yapılabilmesi için izne bağlanmıştır. Bunu takip edebilecek bir yargı yoktur. Bu yönü ile bakıldığında devletin içinde illegal bir yapılanma Başbakan'ın koruma ve kollaması ile meşruiyet çizgisi içine sokulmuştur. Hukuktan alınmayan fermanlarla Başbakan'ın iradesine bağlanmıştır.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?