banner39

MHP'nin din vurgusu 'sözde' kaldı

MHP lideri Bahçeli'nin konuşmasında "şehitlik islami kavramdır" dedi ancak partisinin Meclis'e sunduğu metinde "İslam ya da din" kelimeleri yer almad

Politika 29.03.2012, 10:05 29.03.2012, 10:05
MHP'nin din vurgusu 'sözde' kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki gün partisinin grup toplantısında hükümetin 'şehit paketi'ni değerlendirip 'sivil şehit' kavramına karşı çıkması üzerine başlayan ve dün manşetlere taşınan tartışma sürüyor.

Bahçeli, "Birinin şehit olması için Müslüman olması mutlak gerekliliktir" demişti. Radikal Gazetesi'nin haberine göre bu açıklamasının ardından MHP'den Meclis Başkanlığı'na 'şehit tanımına' ilişkin bir yasa teklifi sunuldu. MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin'in teklifi, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik öngörüyor.

Teklifte, TSK ile Türk Polis Teşkilatı mensuplarından, her türlü illegal örgüt ya da suçluyla, yurtiçi ya da yurtdışında mücadele ederken, görevi başında olsun ya da olmasın ölen ya da öldürülenlere 'şehit', yaralananlara veya hastalanarak sakat kalanlara ise 'malul gazi' unvanı verilmesi öngörülüyor.

Çirkin, Radikal'e yaptığı açıklamada, "Genel Başkanımızın askerde şehit olan bir vatandaşın ırkı, dini, dili, kimliği noktasında bir tercihi olmadığı bana göre açık. Ben sayın genel başkanımızın kesinlikle Türk devleti milleti yolunda bir görev yaparken hayatını kaybeden insanlar arasında böyle bir ayrım yapmak maksadıyla söylemediğini ifade ediyorum" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise "Şehit tanımı zaten Müslüman dinin getirdiği bir değer. Hristiyan dininde de varsa benzeri bir değer verilsin" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?