Mısır'dan davet alan CHP: Sisi muhatabımız değil

Mısır için kritik ziyaret başlıyor. CHP heyeti General Sisi ile görüşmeyecek, dönüşte Dışişlerine rapor sunacak.

Mısır'dan davet alan CHP: Sisi muhatabımız değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk’ten oluşan CHP heyeti, 9-12 Eylül tarihlerinde Mısır hükümetinin davetlisi olarak Kahire’de temaslarda bulunacak.  Loğoğlu, darbeyi yapan isim olan General Sisi ile görüşmeyeceklerini açıkladı ve ‘’Bizim muhatabımız değil’’ dedi.

Ziyaret, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren askeri darbenin ardından Türkiye ile Mısır arasındaki ilk üst düzey temas olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Heyet, ülkedeki tüm siyasi partilerin temsilcileriyle biraraya gelecek, Kahire dönüşü izlenimlerini bir rapor halinde Dışişleri Bakanlığı’na sunacak.

Gazeteport'un haberine göre CHP heyeti, Mısır’daki muhataplarına, Türkiye’deki askeri darbeleri anlatacak ve “Bir an önce meşru seçimleri yapın, demokrasiye geçin’’ mesajını iletecek.  Heyet, gözaltında bulunan TRT muhabiri Metin Turan’ın serbest bırakılması için girişimlerde de bulunacak.

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu,’’General Sisi’yle bir randevumuz yok, ordu bizim muhatabımız değil.  CHP Mısır halkının yanındadır ve Mısır’ın geleceği, huzurundan yana bir CHP vardır’’ dedi.  Osman Korutürk ise, ’’Oradaki durumu yerinde görmek istedik. Bütün siyasi partilerle temas edeceğiz, demokrasi takvimi hakkında bilgi alacağız, iki ülkenin bağını canlandıracağız’’ dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 10:44
banner53
YORUM EKLE

banner39