Mısır'dan TBMM heyetine ret!-CANLI

TBMM Başkanı Çiçek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşananların kabul edilemez olduğunu söyledi. Çiçek, Mısır yönetiminin TBMM inceleme heyetine ret cevabını verdiğini açıkladı

Mısır'dan TBMM heyetine ret!-CANLI

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mısır ve Suriye konusunda yaşanan son gelişmeleri değerlendiren bir basın toplantısı düzenliyor. Çiçek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşananların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Çiçek, seçimle işbaşına gelen bir hükümetin darbeyle, silah zoruyla iktidardan indirildiği ve devrik lider Hüsnü Mübarek'in hapishaneden çıkarıldığını hatırlatarak yaşananların adil olmadığını ima etti.

Çiçek, uluslararası toplumun Mısır'da demokratik sürecin başlatılması konusunda gerekli olan çabayı göstermesi gerektiğini ifade etti.

TBMM olarak olayları yakından izlediklerini belirten Çiçek, Mısır'da yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmak üzere TBMM tarafından oluşturulan komisyonun bu ülkeye gönderilmesinin kararlaştırıldığını ancak darbe yönetiminin bu talebi reddettiğini açıkladı.

Meclis Başkanı Çiçek, Suriye'de yaşanan iç savaşla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Çiçek, 21 Ağustos'ta meydana gelen kimyasal silah saldırısını "alçakça ve vahşice" olarak nitelendirdi.

Çiçek, BM ve ilgili kuruluşların bir an önce Suriye'de üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye davet ettiklerini kaydetti.

sürecek

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 14:10
banner53
YORUM EKLE

banner39