banner15

Muhalefet partilerinde iç hesaplaşma dönemi

Muhalefet partilerinde seçim yenilgisiden sonra de iç hesaplaşma başladı. CHP'de Umut Oran başkan adaylığını açıkladı. MHP'de ise Meral Akşener ismi konuşuluyor. HDP'de ise Hasip Kaplan yeni bir yapılanma talebinde bulundu

Muhalefet partilerinde iç hesaplaşma dönemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1 Kasım seçimlerinden beklediği sonucu alamayan muhalefet partilerinde iç karışıklıklar başladı. CHP'de Umut Oran başkan adaylığını açıkladı. MHP'de ise ilk gün başlayan istifalardan sonra Meral Akşener'in adı başkanlık için konuşulmaya başlandı. MHP'li Nazif Okumuş, Bahçeli'ye açıkça bayrak açtı. HDP ise Hasip Kaplan parti yönetiminin yeniden yapılandırılması gerektiği mesajı verdi.

CHP'DE UMUT ORAN İSYANI

CHP eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, 1 Kasım seçimlerinde CHP'nin aldığı oy oranının genel başkan ve parti yetkililerinin başarısızlığı anlamına geldiğini ve bu nedenle olağanüstü kurultay düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek, genel başkanlığa aday olduğunu belirtti.

1 Kasım seçimlerinde beklediğinden düşük oy alan CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifa edip etmeyeceği tartışılmaya başlanmıştı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin dün yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun istifasına gerek olmadığını, Şubat ayında düzenlenecek olağan kurultayda isteyenlerin genel başkanlık yarışına girebileceğini belirtmişti.

Oran yaptığı yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplaması ve acilen güvenoyu tazelemesi gerektiğini belirterek, "Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir" dedi.

BALBAY VE SAĞLAR'DAN DEĞİŞİM ÇAĞRISI

1 Kasım milletvekili seçiminde istediği ivmeyi yakalayamayan CHP'de 'restorasyon ve yeni yeni bir süreç başlatılması' çağrıları yükselmeye başladı.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay, "Siz eğer CHP'nin genel başkanı olsaydınız şu anda bu başarısızlık karşısında o koltukta oturmaya devam eder miydiniz" sorusuna "Etmezdim. Ben etmezdim" cevabını verdi. Balbay "Örneğin önceki gün ölüm yıldönümünde andık; Erdal İnönü'yü büyük kılan çekilmesini bilmesiydi" diyerek İnönü'den örnek verdi.

Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesi gerektiğini bu sözlerle dile getiren Mustafa Balbay'a göre, CHP'nin 1 Kasım seçimlerinden elde ettiği sonucun nedeni sadece tepki oylarına talip olması, umut oylarını alamaması.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin 1 Kasım’da oy oranını korumasına rağmen bunun yeterli olmadığını belirterek, “İki ay içinde yapılacak olağan kurultayı, bu anlamda büyük bir şans olarak değerlendirmek, bir şahlanış ve silkeleniş süreci başlatmak gerekiyor” yorumunda bulundu.

Mersin milletvekili Fikri Sağlar da, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Yüzde 25 oyda çakılıp kalmak, başarı eğildir. CHP yönetilemiyor” eleştirisinde bulunmuştu.

MHP'DE AKŞENER SESLERİ

7 Haziran'dan sonra bütün taleplere "hayır" dediği için parti içinde de eleştirilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye karşı da açıkça hareketlenmeler başladı. Nazif Okumuş gibi eski milletvekilleri, kamuoyu önünde ilk kez Bahçeli'ye, “Kurultayı topla, dışarıdaki ülkücüleri de çağır, karşına kim çıkacaksa çıksın” çağrıları yaptı. Bu ortamda partide en çok öne çıkan isim, seçim öncesi listeye konulmayan Meral Akşener. Parti içi ve dışı muhalefetten bazı isimlerin Akşener ile görüşerek adaylığa ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

HDP'DE HASİP KAPLAN ÇIKIŞI

HDP'li Hasip Kaplan da parti yönetiminin bir an önce değişmesi gerektiğini savunan açıklamalarda bulundu. Kaplan, eşbaşkanlar dahil birçok ismin değişmesi gerektiğini savundu.

HDP tüzüğünde yer alan 2 dönem kuralına ilişkin açıklamada bulunan Hasip Kaplan, kuralın değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Twitter'dan açıklamada bulunan Kaplan, "HDP de tüzük gözden geçirilmeli önce 8 Eş Bşk. sonra, bileşenler, daha sonra İl Eşbşkları, PM ve MYK; yeniden yapılanma şart" dedi. Kaplan, "2 dönem kuralı gözden geçirilmeli, Selahattin Demirtaş devam etmeli" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 10:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35