banner15

Muhalefetten Paris saldırılarına kınama

Paris'te meydana gelen saldırılarla ilgili açıklama yapan CHP ve HDP genel başkanları, saldırıları kınadı

Muhalefetten Paris saldırılarına kınama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te dün gece meydana gelen saldırıyla ilgili muhalefet partilerinden de tepki geldi. 127 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yakın zamanda terör sonucu yüzlerce canını kaybetmiş bir millet olarak Fransa halkının yaşadığı acıyı paylaşıyor, terörü lanetliyorum" dedi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Kılıçdaroğlu, terörü lanetlediğini belirterek "Yakın zamanda terör sonucu yüzlerce canını kaybetmiş bir millet olarak Fransa halkının yaşadığı acıyı paylaşıyor, terörü lanetliyorum" dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan ve 127 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar nedeniyle, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a mektup yazdı.  

Kılıçdaroğlu, mektubunda Fransa halkına taziyelerini sunarak Fransa halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirtti. Terör tehdidiyle küresel bir planlama ve sürdürülebilir bir stratejiyle etkili şekilde mücadele etme gereğinin bir kez daha görüldüğünü öne süren Kılıçdaroğlu, mektubunda şu ifadelere yer verdi:  

Sayın Cumhurbaşkanı, Paris'te dehşet verici terör saldırılarına uğrayan Fransa halkıyla dayanışma içindeyiz. Derin acınızı paylaşır, yürekten taziyelerimi sunarım. Bu saldırı da daha öncekiler gibi özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi insanlığın tüm ortak değerlerini hedef almaktadır. Nitelik ve nicelik değiştiren terör tehdidiyle, evrensel değerlerimize ve insanlığın ortak kazanımlarına bilhassa sahip çıkarak, küresel bir planlama ve sürdürülebilir bir stratejiyle etkili bir şekilde mücadele etme gereği bir kez daha görülmektedir. Feci sonuçları olan bu tür saldırıların yeni düşmanlık ve kutuplaşmalara, toplumda yeni korkulara yol açmasına izin verilmemesi bu aşamada hayati önemdedir. Sosyal demokrat, özgürlükçü ve ilerici partilerin bu mücadelede öncü bir rol alması insan yaşam ve onuruna, dayanışmaya verdiğimiz yüce değerin doğal bir gereğidir. Biz bu noktada da yanınızda olacağız. Sayın Cumhurbaşkanı, Fransa'nın bu acıyı vakarla aşacağından eminim. Şahsınızda Fransa halkına taziyelerimi sunar, başsağlığı dilerim. Saygı ve dostluk duygularımla.

HDP'DEN AÇIKLAMA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Paris’te en az 127 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar için, “Sorumluluk, bu yapılara destek veren devletlerde” dedi.

İki gün önce Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, dün akşam da Fransa’nın başkenti Paris’te yedi ayrı noktada yaşanan katliamları, ‘insanlık düşmanı saldırılar’ olarak tanımlayan HDP liderleri, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaştıklarını belirtti.

Yüksekdağ ve Demirtaş, IŞİD’in saldırılarına defalarca maruz kalmış ve yüzlerce insanını kaybetmiş bir siyasi hareket olduklarını belirterek şöyle dedi:  “Beyrut’tan Reyhanlı’ya, Suruç’tan Paris’e, Bağdat’tan Kobani’ye, Tunus’tan Ankara’ya kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı daha fazla dayanışma içinde olmamızın önemini bir kez daha vurguluyoruz.”

IŞİD ve benzeri katliamcı yapılara karşı geliştirilecek önlemlerin, demokrasi ve özgürlüklerin korunması açısından da büyük önem taşıdığına dikkati çeken genel başkanlar, “Bu yapıların hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında; bu yapılara destek veren devletlerin de sorumluluğu bulunmaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 15:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35