Muhalif imzalar arbede sonrası MHP'de...

MHP’de tüzük değişikliği isteyen muhaliflerin topladığı imzalar, avukatlar tarafından noter eşliğinde teslim edildi. Avukatların açıklama yapmasına izin verilmedi, araçları tekmelendi

Politika 15.01.2016, 17:35 15.01.2016, 17:59
Muhalif imzalar arbede sonrası MHP'de...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1 Kasım'daki 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi'nin ardından MHP’nin "başarısız" olduğunu savunan partili muhaliflerden genel başkanlık için adı geçen Koray Aydın, Meral Akşener ve Sinan Oğan'ın avukatları, noter eşliğinde delegeden topladıkları imzayı, tek dosyada parti genel merkezine getirdi.

Avukatların girişi esnasında yapılan güvenlik aramasında kısa süreli kargaşa yaşandı. Avukatlar daha sonra partinin Yazı İşleri Müdürlüğüne tek klasörde toplanan imzaları teslim etti.

Partiden ayrılırken avukatların açıklama yapmasına, genel merkez binası önünde bulunan partililer tarafından izin verilmedi. Avukatların araçlarının da tekmelendiği görüldü.

KURULTAY SÜRECİ

Toplanan imzalar, tüzük kurultayı için yeter sayı olan 245'i geçiyor. MHP'nin bin 220 delegesi bulunuyor. Tüzük değişikliğinde, delegenin salt çoğunluğu aranacak.

Tüzük kurultayı için toplanan 543 delegenin imzası, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye sunulacak. Bahçeli, bu imzaları kontrol ettikten sonra kararını verecek.

Parti tüzüğünde, toplanan imzaların değerlendirilmesine ilişkin süreyi belirten bir madde bulunmuyor.

MHP'de 21 Kasım 2015'te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015'te Koray Aydın ve 30 Kasım'da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?