banner15

Muharrem İnce de adaylığını açıkladı

CHP'li muhaliflerin Muharrem İnce öncülüğünde yaptığı basın açıklamasından genel başkan adaylığı çıktı. İnce, konuşmasında CHP'nin başarısız olduğunu ve nedenlerinin sorgulanması gerektiğini söyledi

Muharrem İnce de adaylığını açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1 Kasım seçimlerinden istediği sonucu alamayan CHP'de muhalifler harekete geçmeye başladı. Muharrem İnce öncülüğünde bugün basının karşısına geçen muhalif isimler, partinin başarısızlığını sorgulayan açıklamalarda bulundular.

Muharrem İnce, CHP'nin halkın umutlarına çare olamadığını bunun nedenlerinin araştırılması gerektiğini söyledi.

İnce ile birlikte Marmara Bölgesi'ndeki bazı illerin il başkanları ve belediye başkanları da basın toplantısında hazır bulundu.

İnce buradaki konuşmasında, 2019'da üç ayrı seçim yapılacağını, CHP'nin bu seçimlere nasıl hazırlanacağının büyük bir merak konusu olduğunu belirterek, "Önümüzde bir referandum olsa Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha yenecektir. Her şey ortada" dedi.

İnce CHP adaylığıyla ilgili bir soru üzerine ise "Gerekli imza sayısını bulan kişi aday olur. Ben iddiamdan vazgeçmiş değilim ancak CHP'nin tüzüğnde ben aday oldum diye bir şey yok: Benden başka da adı geçen arkadaşlar var onlara da başarılar diliyorum" dedi.

Muharrem İnce'nin açıklamasından satır başları; "1 Kasım öncesinde tek başına iktifdar yoktu. Şu anda daha büyük olağanüstü durum var. Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum 6 seçimde kaybeden CHP 2019'da yaşayacağımız hangi 3 seçimi kazanacak. Hangi emarelerle başarıyla atlatacak. Ben göremiyorum. Önümüze başkanlık reformu gelirse Recep Tayyip Erdoğan 6 kez yendiği CHP'yi bir kez daha yenecek. 6 davayı kaybeden avukata dava verir misiniz?

Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı var. CHP' nin de büyük bir değişime ihtiyacı var. Muhalefeti değiştirmemiz lazım başka da şansımız yok. Ülke elden gidiyor. Bu yönetim bu belaları atlatamaz. Söz vicdanların, sokağın olmalıdır. Ben il başkanlarını haklı buluyorum olağanüstü kongre yapılmalı.

Seçmeni ikna etmek önemlidiri delegeyi ikna etmek değil. Böyle bir yapı olamaz. Olağan kurultay da olacak delegelere de güveniyorum ama bu telaş neden? Neden bir değişim içerisindesiniz.

Bizim kaygımız ülke. Bazılarının kaygısı koltuk olabilir. Aleviler, cumhuriyetçiler, laikler kendini dışlanmış hissediyor.Biz amasız bir CHP'yiz. Tavır koyacak bir Cumhuriyet Halk Partisi'yiz.

Dindarlar başımızın üstünde ama laikliği savunamaz olduk. Ama diyerek ortalığı sulandırmaya gerek yok. Yunanistan'da Pasof'a bakın geleceğimiz hali görün.

(Aday olacak mı?) CHP kurultaylarında aday olunmaz, aday gösterilir. Benden başka da adı geçen arkadaşlarım var onlara da saygısızlık, haksızlık etmek istemem."

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 13:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35