banner15

Müslüman STK'lardan bildiri

Müslüman STK'lardan oluşan Kardeşlik İçin Adalet Platform (KİAP), yayımladığı bildiriyle tüm taraflara seslenerek 'Kürt sorunu çözülsün' dedi.

Müslüman STK'lardan bildiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Güneydoğu'daki Müslüman Sivil Toplum Kuruluşları'ndan oluşan Kardeşlik İçin Adalet Platform (KİAP), yayımladığı bildiriyle tüm taraflara seslenerek 'Kürt sorunu çözülsün' dedi.

KİAP'ın bildirisi bugünkü gazetelerde tam sayfa ilan olarak yayımlandı. Bildiride Kürt sorununun çözümü konusunda şu ana kadar yapılan provoktatif eylemler kınandı. Hakkari'de öldürülen imamların öldürülmesi olayı kınandı. Yine Hakkari'de yola döşenen mayın, öldürülen 9 PKK'lı olayı barış sürecini baltalamaya yönelik eylemler olarak değerlendirildi.

Kürt Sorunu'nun çözüme ve PKK'nın eylemsizlik sürecinin süresiz olarak uzatılması için atılması gereken adımların sıralandığı bildiride Kürtçe'nin Anadilde eğitim de dahil serbest bırakılması gerektiği belirtilerek operasyonların durdurulması için adımlar atılmasının gereklililği ve PKK'nın da BDP üzerinden elini çekmesi talebinde bulunuldu.

PKK'nın Kürt sorunu konusunda kendisi dışındaki siyasi hareketleri yok saymaması gerektiği vurgulanan bildiride yer alan istekler kısaca şöyle sıralandı:

-Koruculuk sistemi kaldırılmalı

-Operasyonlar durdurulmalı

-PKK, BDP'den elini çekmeli

-PKK dışındaki Kürt siyasi hareketlerine imkan tanınmalı

-Bölgedeki geçici güvenlik bölgeleri kaldırılmalı

-Devletin ırkçı ve inkarcı söylem başta Anayasa olmak üzere değişmeli

-Kürt kimliği Anayasal güvenceye alınmalı

-Batıdaki linç girişmleri engellenmeli

-Faili meçhuller aydınlatılmalı

Bildiriye imza atanlar arasında Mazlum-Der, Özgür-Der, Akabe, Eğitimbir-Sen gibi kuruluşların doğu illerinde bulunan şubeleri de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48