banner15

Netanyahu ABD'de İran nükleer ve Filistin'i görüşecek

Obama ile Netanyahu'nun görüşmede özellikle Filistin ve İran konularının dışında Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi konusunun gündeme geleceği tahmin ediliyor

Netanyahu ABD'de İran nükleer ve Filistin'i görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD'nin başkenti Washington'a gitti. Netanyahu'nun bugün ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi bekleniyor. İkilinin görüşmesinde Suriye, Filistin ve İran konularının dışında Türkiye ile ilişkilerinin de konuşulması bekleniyor.

Görüşmelerde  özelliğkle iran nükleer anlaşması netanyagu'nun özel gündeminde. Sızan ahberlere göre, Obama'nın iranlı nükleer bilimadamalrına yönelik suikastleri durdurması yönünde baskı yapmış.

İkili arasındaki daha önceki görüşmelerden sonra İsrail, Türkiye'den özür dilemişti; ancak Mavi Marmara sorunu konusunda daha fazla ilerleme sağlanamamıştı. Türkiye tarafı, ilerleme sağlanamamasını Netanyahu'nun tavrına bağlıyor. Son olarak Başbakan Erdoğan'ın Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde konunun gündeme geldiği belirtiliyor.

OBAMA UYARMIŞTI

İkilinin arasında Filistin barış konusnun  konuşulacağı tahmin ediliyor. Görüşmeden önce Obama, İsrail-Filistin barış müzakerelerinde Netanyahu'yu zamanı iyi değerlendirmesi konusunda uyardı. Obama, "Eğer barış görüşmeleri başarısız olursa ve İsrail Batı Şeria'da Yahudi yerleşimlerini genişletmeyi sürdürürse, Washington olarak İsrail'i uluslararası baskıdan koruyabilmet için sınırlı imkanlarımız kalır" demişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 18:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35