Niğde'de cevabı aranan soru

Niğdeliler, “Erdoğan, kısa zaman sonra yeniden gelecek mi?” sorusunu tartışıyor...

Politika 29.05.2011, 13:08 29.05.2011, 13:22
Niğde'de cevabı aranan soru

Okan Haksever – Dünya Bülteni / Niğde
 
Tayyip Erdoğan, miting için gittiği Niğde’de vatandaşlardan 3-0 istedi. Olursa seçimden hemen sonra teşekküre geleceğini söyledi. Şimdi Niğdeliler, “Erdoğan, kısa zaman sonra yeniden gelecek mi?” sorusunu tartışıyor...
 
Orta Anadolu illerinin neredeyse tamamında birbirine çok yakın tablo sözkonusu. Birçok ilde CHP ve MHP 1 milletvekilliği için ter dökerken, AKP rahat konumda. İşte bu illerden biri de Niğde. Komşusu Nevşehir’dekine benzer bir siyasi atmosferi yaşayan Niğde’de 2 milletvekili çıkarmasına “garanti” gözüyle bakılan AKP, 3 milletvekili koltuğunun üçünü de kapmak için uğraş verirken, MHP ve CHP 1 milletvekili çıkarmak için kapı kapı dolaşıyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde olduğu gibi Nevşehir’de skor AKP 2- MHP 1 şeklinde mi olacak yoksa, bu sefer AKP 3-0 mı yapacak bunu 12 Haziran akşamı öğreneceğiz.
 
Nevşehir’de AKP’nin avantajı eski milletvekili Erdoğan Özegen’in 3’üncü sıradan aday gösterilmesi. Teşkilatçılığıyla bilinen AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Nevşehir’de hem AKP teşkilatlarının hem de vatandaşların sevdiği isim olan Özegen’i 3’üncü sıraya koyarak, 3 milletvekili çıkarmayı garantilemek istedi. AKP’nin kurucu il başkanı olan Erdoğan Özegen, “il teşkilatıyla fazla oynayınca” Erdoğan’ın gazabına uğramış ve geçen dönem aday listesinin dışında kalmıştı. Ancak, Özegen’in 2002-2007 arasındaki performansını gösteremeyen ve hem seçmeni hem de teşkilatları memnun edemeyen 2 milletvekilini de liste dışı bırakan Başbakan Tayyip Erdoğan, Erdoğan Özegen’i yeniden aday gösterdi. Şehirde Özegen’in Niğdeliler’den 3-0 isteyen posterleri sıkça göze çarpıyor. Öte yandan Erdoğan, Başbakanlık’taki kurmaylarından Alparslan Kavaklıoğlu’nu listenin en başına koydu.

CHP’DE ERASLAN YOK

2007’de yüzde 26 bin 913 oy alıp yüzde 15,8’de kalan CHP, milletvekili çıkarmayı başaramadı. Baykal’ın yakın kurmayları arasında olan ve CHP’de Disiplin Kurulu Başkanlığı yapan Orhan Eraslan’ın Meclis dışı kalması CHP’yi şoka uğratmıştı. Eraslan’ın 12 Haziran öncesi CHP’nin aday listesinde yer almaması, CHP’nin işini iyice zorlaştırdı.
 
EVET- HAYIR DENGESİ
 
Niğde’de AKP’yi zorlayan tek parti MHP. Ancak Genel Başkan Devlet Bahçeli, Niğde’deki tek milletvekili olan Mümin İnan’ı liste dışı bırakırken; listenin başına Hikmet Bekil’i koydu.
“Kaset” skandalı sebebiyle önce zor günler geçiren fakat, “MHP’ye karşı operasyon var. Şimdi daha sağlam destek olmalıyız” diyerek, tabanda safları sıklaştırmaya çalışan MHP yönetiminin, Niğde’de başarılı olup olayacağını kestirmek güç. MHP’nin yüzde 18-yüzde 18 oranına tekabül eden 32-33 bin oyu 4 yıl önce olduğu gibi tekrar alıp alamayacağını konusunda kesin hükümde bulunmak oldukça zor. MHP, “bıçak sırtı” denilebilecek sınırda. Geçen yıl yapılan ve MHP ile CHP’nin birlikte hareket edip “hayır” kampanyası yürüttükleri anayasa değişikliği referandumunda “evet” oyları, Niğde’de yüzde 61 çıkmıştı. Bu sonuçlar, şehirde 2007 seçimlerine yakın bir tablonun devam ettiğini gösteriyor.
 
HIZLI TREN VE OTOBAN

Öte yandan AKP’nin en önemli gücü kuşkusuz Genel Başkan Erdoğan’ın karizması. Nitekim, Erdoğan gelmeden başlayan yağmura rağmen, miting alanının dolması Niğde’de de Erdoğan’a gösterilen teveccühü ortaya koydu. Recep Tayyip Erdoğan, kendisi konuşurken, yağmur altında dinleyenlerle hemhal olmak adına ceketini çıkarıp, “Beraber ıslandık yağan yağmurda” diyerek, Niğde’de günün konusu oldu. Coşkulu kalabalıkla “gönül frekansı” yakalayan Erdoğan, Niğdeliler’den 3-0 istedi ve eğer 3-0 olması durumunda seçimden sonra Niğde’ye teşekküre gelme sözü verdi. Şimdi Niğde’de vatandaşlar, oyunun rengini soranlara, “Başbakanımız kısa zaman sonra bir daha şehrimize gelsin istiyoruz” ya da “Erdoğan bir daha Niğde’ye gelmesin istiyoruz” diyerek oyunun rengini belli ediyor.
 
HANGİSİ GÜLECEK ?
 
Öte yandan Erdoğan’ın Niğde’ye hızlı tren, Niğde-Ankara arası otoban yol vaadleri de dengeleri değiştirmeye namzet projeler olarak öne çıkıyor. Niğde’de 12 Haziran akşamına kadar uykuları kaçacak iki kişi var. Birisi AKP’nin üçüncü sıra adayı Erdoğan Özegen. Diğeri de MHP’nin birinci sıra adayı Hikmet Bekir. 12 Haziran akşamı bu iki isimden yanlızca birisi gülecek.
 

Yorumlar (3)
azize 13 yıl önce
konuşmayı dinlemedim ama eğer Başbakan böyle bir söz vermişse kesinlikle sözünü tutar.. bu yüzden zaten onu seviyoruz !!!
Erdal Şenoğlu 13 yıl önce
BENCE ERDOĞAN, NİĞDE'YE KISA ZAMAN SONRA Bİ DAHA GİDECEK :)
samet 13 yıl önce
niğde kazansın
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?