NYT: Erdoğan yine ayrıştırdı

Türkiye'nin son gündemi 'kızlı-erkekli' yurtlar konusu Amerikan basınında Başbakanın yeni bir "ayrıştırıcı" müdahalesi olarak nitelendi

NYT: Erdoğan yine ayrıştırdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kız ve erkek öğrencilerin aynı ortamda yaşaması ile ilgili yaptığı ve "muhafazakar-demokrat bir parti olarak müdahale etmek zorundayız" sözleriyle gerekçelendirdiği tartışma yaancı basında da ele alınıyor.

Bu tartışmalar üzerine bir haer analiz yayımlayan Amerikan New York Times gazetesi, on yıldan uzun süredir iktidarda olan Erdoğan'ın "özel hayatlara müdahaleleri ile nüfusun büyük bir bölümünü yabancılaştırdığını" iddia etti.

Üç çocuk meselesinden kürtaj konusuna, alkol sınırlamasından beyaz ekmek karşıtı kampanya farklı konularda Erdoğan'ın çıkışlarını bu müdahalelere örnek gösteren NYT, AK Parti'nin demokratik revizyonunu desteklemiş olan pek çok Türk'ün artık "yükselen bir otoriter iktidar" algısına sahip olduğunu savundu.

Erdoğan'ın "toplumu ayrıştırıcı diline" son örnek olarak gösterilen kız ve erkek öğrencilerin aynı yurt ya da evlerde kalması meselesinin Türkiye'yi bir kez daha "laikler ve dindarlar arasında kültür savaşlarına ittiği" öne sürüldü.

Analizde, Gezi Parkı protestolarının ardından ve seçim döneminde girmeden hemen önce AK Parti içinde birçok ismin bu tür tartışmalardan uzak kalmak istediği de vurgulandı.

AK PARTİ İÇİNDE BÖLÜNME

Basında ve sokakta yaşanan tartışmalardan örnekler veren gazete, Erdoğan'ın bu sözlerinin yeni bir "Gezi Parkı protesto dalgasını" tetikleyebileceğini, ya da bölünmüş Türk toplumunda seçimler öncesinde muhafazakar destekçilerinin sayısını artırabileceğini yazdı.

Gezi Parkı eylemlerinin Erdoğan'ı güçlendirdiği, ancak Türkiye'nin yurtdışındaki imajını zedelediği yorumu yapılan yazıda, önümüzdeki yerel seçimlerin Erdoğan için bir test olarak görüldüğü de belirtildi.

Analizde, parti içinde "keskin bölünmeler" olduğu da iddia edilirken, bu iddialar ismi verilmeyen parti yetkilileri, Batılı diplomatlar ve hükümete yakın uzmanlara dayandırıldı. NYT, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ifade farklarını da bu bölünmenin yansıması olarak verdi.

Fethullah Gülen cemaatinin de gelecekteki seçimlerde Erdoğan'a destek vermek konusunda ciddi anlamda kararsız olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Seçimlerden başarı ile çıkan Erdoğan'ın başkanlık sistemi için astırabileceği ileri sürülen haberde, "seçmenleri kutuplaştırmanın" Erdoğan'ın "klişeleşmiş seçim stratejisi" olduğu ifadesi de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 15:07
banner53
YORUM EKLE

banner39