banner39

NYT: YSK'nın kararı Kürtleri kızdıracak

Yüksek Seçim Kurulu'nun, 12 bağımsız adayın 12 Haziran seçimine katılmalarını yasaklaması, dünyada da yankılandı.

Politika 19.04.2011, 11:05 19.04.2011, 11:05
NYT: YSK'nın kararı Kürtleri kızdıracak

YSK'nın, 12 bağımsız adayın 12 Haziran seçimine katılmalarını yasaklamasını değerlendiren New York Times gazetesi, "Beklenmeyen adım, muhtemelen Kürtleri kızdıracak" yorumunu yaparken, BBC ise, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tepkisine dikkat çekerek, "Türkiye, BDP'nin kararını bekliyor" dedi.

Amerikan New York Times gazetesi, YSK'nın kararını duyururken, "Beklenmeyen adım, muhtemelen daha büyük temsili arayan, ülkenin huzursuz güneydoğu'daki Kürtleri kızdıracak" yorumunu yaptı. 

Seçime katılamayacakları bildirilen adayların bazılarının YSK tarafından 2007 seçimlerinde yarışmalarına izin verildiğine dikkat çekildiği haberde kararın, Kürtler arasında yaygın bir biçimde "haklarından mahrum etmeye yönelik sinsi bir taktik" olarak değerlendirildiği kaydedildi. Haberde şunlar söylendi: 

"Kurulun kararının, Türkiye'ye, uzun bir süreden beri istediği üyeliği verip vermeme konusunu değerlendiren Avrupa Birliği'nin eleştirisiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. Avrupa Birliği yetkilileri, Türkiye'nin iç politikasında Kürtlerin daha çok katılımını teşvik etmesinden yana. " 

NYT gazetesi, "Hükümet ile PKK arasında uzun bir süre devam eden ve 40 bin kişinin hayatını kaybettiği çatışmalara" dikkat çekildiği haberde, "Türkiye'de daha çok demokrasiden yana olanlar, Kürtlerin siyasi katılımını, sorunun barışçıl çözümüne giden yol olarak görüyor ancak iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ve müttefikleri, birçok Kürt yanlısı politikacının PKK için paravan olmalarından kuşkulanıyor" denildi. 

"TÜRKİYE BDP'NİN KARARINI BEKLİYOR"

İngiliz yayın kurumu BBC ise, "Türkiye, BDP'nin kararını bekliyor" başlığıyla verdiği haberinde BDP'nin daha önce YSK'nın kararı üzerine seçimden çekilme tehdidinde bulunduğuna dikkat çekerken Eş Başkan Demirtaş'ın, "Biz adil olmayan anti-demokratik bir seçimde yer alamayız" yönündeki ifadelerine yer verdi. 

Partinin Meclise 35 milletvekili sokmayı hedeflediğini anımsatan BBC, "Kurul, 12 bağımsız milletvekili adayının sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etmiş ve bunun onları milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyeceğini bildirmişti" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?