Öcalan: 30 Mart, sürecin referandumudur

İmralı'da Öcalan ile görüşen Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın kendilerine önümüzdeki yerel seçimlerin Çözüm Süreci için bir referandum niteliği taşadığını söylediğini aktardı

Öcalan: 30 Mart, sürecin referandumudur

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abdullah Öcalan, "30 Mart’ta bizim yürüttüğümüz sürecin ve gösterdiğimiz iradenin geniş bir onayına ihtiyaç var. Dışarıda olsam yemek bile yemeden çalışırdım. Seçimler barış için refarandumdur" diyerek BDP ve HDP’ye seferberlik çağrısı yaptı.

BDP-HDP heyetinin, Abdullah Öcalan ile önceki gün yaptıkları görüşmenin ardından Sırrı Süreyya Önder görüşmenin ayrıntılarını paylaştı. Çözüm süreciyle ilgili Öcalan’ın devlet heyeti ile önemli bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardığını belirten Önder, görüşmenin tüm yoğunluğunun “Müzakere Çerçeve Yasası” etrafında geliştiğini söyledi.

Dicle Haber Ajansı'na konuşan Önder, “Çünkü Sayın Öcalan daha önce ısrarla bu işin bir demokratik sözleşme ile hayata geçirilmesi ısrarı içerisindeydi. Israrla üzerinde durduğu şey bunun bir gözlemci heyet ya da halkın denetimine açık olması zorunluluğu” diye konuştu.

Öcalan’ın gerek kendisi gerek bütün Kürt siyaset kurumları olarak barış iradesinin etrafında sarsılmaz bir irade ile durduklarını vurguladığını belirten Önder, Öcalan’ın, “Bunun hem bize hem ülkeye büyük faturası oldu. Gelinen nokta itibariyle artık gerek Türkiye gerek tüm uluslararası kamuoyu bizim barış ısrarımızın ve demokrasi talebimizin ne kadar gerçekçi olduğunu ve bunda ne kadar samimi olduğumuzu anladı” dediğini aktardı.

Öcalan’ın “Müzakere Çerçeve Yasası”nın Meclis’te herkesi sürece dahil etmeye çalışan bir tutumla ve katkıyla yapılmasını önerdiğini belirten Önder, Öcalan’ın sürece karşı bir direniş gelişmesi ve Meclis’te bir yaygınlık kazanılamaması durumunda bunun da “Barış ve savaş ekseninde herkesin nerede durduğunu teşhir etmeye yarayacağını” söylediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 14:55
banner53
YORUM EKLE

banner39