banner39

Öcalan: Ateşe benzin taşımayacağız...

İmralı'yı ziyaret eden BDP ve HDP'li vekiller, Öcalan'ın "Ülkeyi darbe ateşiyle yangın yerine çevirmek isteyenler, bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir" dediğini bildirdi.

Politika 11.01.2014, 23:57 12.01.2014, 00:18
Öcalan: Ateşe benzin taşımayacağız...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP, Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, İmralı ziyareti sonrası bir açıklama yapıldı. BDP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Öcalan, açıklamasında, yeni yılın, barış, demokrasi ve özgürlük umutlarının gerçekleşeceği bir yıl olmasını diledi, "Ülkeyi darbe ateşiyle yangın yerine çevirmek isteyenler, bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir" dedi.

Tarihi bir sonuç almak üzere başlattıkları sürecin geldiği noktayı tanımlamak istediğini belirten Öcalan, şunları kaydetti: "Savaş bir cehennemse barış cennettir. Biz, bir ayağımızı cehennemden çıkarttık ama diğer ayağımızı da çıkarma konusunda ortaya konan engeller mani olduğu için arafta beklemekteyiz. Barış süreci amacına uygun formatlarla geliştirilmeye çalışılıyor. Bizim barış irademiz tüm engellemelere rağmen başlattığımız günkü kararlılığındadır. Fakat şu da bilinmelidir ki arafta sonsuza kadar kalınamaz. Bu cehennemi şartlardan bir an önce ülkemizi ve bölgemizi kurtarmak için herkes ivedilikle ve sarsılmayacak bir irade ortaya koymalıdır.

Yaşanan son gelişmeler de göstermektedir ki süreç bir an önce tahkim edilip, tam demokratik bir ülke inşası gerçekleşmezse içeride ve dışarıda savaş isteyen demokrasi düşmanı güçler komplolarına hız vereceklerdir. Bu topraklar son iki yüz yıldan beri hep bir darbe ateşiyle kavrulmaktadır. Bizim geliştirdiğimiz süreç anti darbecidir ve demokratik bir toplumu hedeflemektedir."

"Ülkeyi bir darbe ateşiyle yeniden yangın yerine çevirmek isteyenler bizim bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir" ifadesini kullanan Öcalan, bu ateşi söndürmenin tek yolunun demokratik barışı bir an önce getirmek olduğunu savundu.

Öcalan, Hrant Dink'in anısını selamladığını da belirterek, Dink'in ölüm yılında Ermenilere geniş kapsamlı bir mektupla seslenmeyi umduğunu da kaydetti.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?