banner39

Öcalan 'Sürece devam' dedi

BDP heyeti, İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüştü. Öcalan'ın, "Diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum" dediği bildirildi

Politika 15.09.2013, 20:10 16.09.2013, 08:03
Öcalan 'Sürece devam' dedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KCK'nın geri çekilmenin durdurulduğunu açıklaması sonrasında gözler İmralı'ya çevrildi. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan'dan oluşan BDP heyeti 10. ziyaret için bugün İmralı adasına gitti.

BDP heyeti'nin görüşmesi, KCK'nın geri çekilmeyi durdurması ve hükümetin açıklayacağını söylediği demokratikleşme paketi açısından önemli bir ziyaret olarak görülüyor.

BDP heyeti Adalet Bakanlığından alınan izin ile bir önceki görüşmede Öcalan ile fotoğraf çektirmiş ancak, fotoğraf Bakanlık ile anlaşma sağlanmadığından şimdiye kadar yayımlanamadı.

ÖCALAN: DİYALOG DEVAM ETMELİ

Görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Öcalan’ın, “Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir.” dediği belirtildi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'dan oluşan heyet, Abdullah Öcalan ile 10'uncu görüşmeyi yapmak üzere İmralı'ya gitti. Görüşmenin ardından Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeleri yazılı olarak açıklandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Heyetimizin bugün İmralı’da gerçekleştirmiş olduğu görüşme sonrası Öcalan’ın kamuoyuna iletilmesini istediği mesaj şu şekildedir: Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.

Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.

Özgürlük, demokrasi ve barışa olan tutkumla herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

AİLELERE, "GEMİ FAALİYETİ YAPILMAYACAK" DENİLEREK İZİN VERİLMEDİ

Bu arada, BDP heyeti Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı adasına hareket ederken, Abdullah Öcalan'ın kardeşi ve İmralı'da bulunan diğer hükümlülerin yakınlarının yarın İmralı adasındaki yakınları ile görüşme talepleri Bursa Cumhuriyet Savcılığınca reddedildi.

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile Şeymus Poyraz'ın kardeşi Felek Cızlamaz ile kızı Nalan Poyraz ve Cumali Karsu'nun vasisi Pervin Oduncu'nun İmralı Adası'na giderek yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na öncekigün yaptığı başvuru, "Gemi faaliyeti yok" gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?