banner39

Öcalan'dan hükümete: PKK'yı indirmeye hazırım

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın PKK'yı dağdan indirmeye hazır olduğunu ancak hükümetin adım atması gerektiğini belirterek, "Keşke Başbakan İmralı'ya gitse" dedi

Politika 24.10.2013, 10:28 24.10.2013, 14:50
Öcalan'dan hükümete: PKK'yı indirmeye hazırım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci konusunda "Süreç kritik. İyi bir noktaya gitmediği ortada" diyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İmralı'ya gitmesi konusunda öneride bulundu.

Demirtaş, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette gündemdeki konuları değerlendirdi. KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın hükümetin süreci canlandırmaması halinde silahlı grupların Türkiye'ye geri gönderileceği ve silahlı mücadelenin başlayacağı açıklamasını, "sürecin başından beri en sert açıklama" olarak değerlendirdi.

Milliyet'in haberine göre, BDP heyetinin son Kandil izleniminin de bu yönde olduğunu açıklayan Demirtaş, "Yakın zamanda bir heyetimiz Kandil'e gitti, geldi. Pervin hanımla İdris bey, İmralı'dan sonra Kandil'e gittiler. Onların da gözlemi öyle. Orada tutumun sertleştiği, bazı kararlaşmaların arifesinde olduğu şeklinde izlenimleri vardı" dedi.

Kendisinin veto yemesine karşın BDP olarak İmralı'ya gitmeye devam edeceklerini belirten Demirtaş, "İlla da şu giderse gider, yoksa gitmeyiz tavrı içerisinde olmayız. Çünkü BDP heyetlerinin gitmemesi demek sürecin fiilen bitmesi demektir. Biz bu vebal altında kalmayız" diye konşutu.

Öcalan'ın hükümete yazdığı mektupta, "PKK'lıları dağdan indirmeye hazırım. Yapmanız gereken devlet olarak bunun yasasını çıkarmak" dediğini aktaran Demirtaş, "Keşke Başbakan'ın kendisi İmralı'ya gidebilse. Samimiyetle söylüyorum, bu ülkenin Başbakanıdır. Türkiye'nin herhangi bir cezaevinde herhangi bir mahkûmla görüşme hakkı yok mu?" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?